SHBA, rritet në 254.315 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 254.315, prej të cilëve 1.524 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 152.996, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 11.696.280.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar afro 7,09 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka arritur në mbi 171 milionë.

Aktualisht, shteti i Teksasit është më i godituri në SHBA, me 1.116.913 raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 34.058 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 8,92 milionë raste dhe Brazili me mbi 5,91 milionë.. .

Ngjarja paraprake

38 shkolla të mbyllura, 635 mësimdhënës e nxënës të infektuar me COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

Haradinaj-Stublla: Serbia po fsheh trupat e shqiptarëve të vrarë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian