ShBA, rekord i ri ditor, mbi 187 000 raste me COVID-19

SHBA regjistroi sot një numër tjetër rekord rastesh të reja me COVID-19 brenda një dite, ndërkohë që vendi është mbërthyer nga vala e tretë dhe më e madhe e pandemisë.

Të dhënat e lëshuara nga Universiteti “Johns Hopkins” treguan se 187 833 infektime u raportuan një ditë më parë, raporton ATSh.

Shifra tejkalon rekordin e fundit ditor me + 10 000 raste.

Shtrimet në spital janë, gjithashtu, në nivele rekord, që ka çuar në stërmundimin e sistemeve të kujdesit shëndetësor.

SHBA.-ja, që ka një popullsi prej rreth 330 milionë banorë, ka parë shumë më tepër vdekje dhe raste se çdo komb tjetër, duke regjistruar më shumë se 252 500 viktima dhe 11,7 milionë raste infektimi që nga fillimi i pandemisë.

Ngjarja paraprake

Edhe Mërgim Vojvoda ka rezultuar pozitiv me Covid 19

Ngjarja e ardhëshme

“Ndihmat”, hotelierët kërcënojnë me protesta

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian