SHBA miraton Remdesivirin për trajtimin e COVID-19

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) kanë miratuar ilaçin Remdesivirin për trajtimin e pacientëve të infektuar me virusit korona.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA tha se Veklury, emri i markës së ilaçit, zvogëlon kohën e shërimit mesatarisht për pesë ditë.

“Veklury është trajtimi i parë për COVID-19 që merr miratimin e Administratës së Ushqimit dhe Barnave”, tha përmes një deklarate kjo agjenci.

Në deklaratë po ashtu thuhet se ilaçi u miratua “për përdorim te të rriturit dhe pacientët pediatrikë, 12 vjeç e më të vjetër dhe me peshë së paku 40 kilogramë”.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha javën e kaluar se Remdesiviri ka pak ose aspak efekt në mbijetesën e pacientëve, raporton topchannel.

OBSH-ja tha se bazohet në studimet e saj, por prodhuesi i ilaçit, Gilead, i hodhi poshtë këto gjetje.

Remdesiviri është autorizuar vetëm për përdorim emergjent në SHBA që nga muaji maji.

Së voni, ilaçi i është dhënë edhe presidentit amerikan, Donald Trump, i cili ka dalë pozitiv me sëmundjen që e shkakton koronavirusi, COVID-19.

Trump, i cili është diagnostikuar më 2 tetor, është shëruar.

Ngjarja paraprake

Kërcimi, mënyra më e mirë për të mbajtur trurin të ri

Ngjarja e ardhëshme

Të dielën ndryshon ora, akrepat kthehen 60 minuta pas

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian