SHBA mbledh prova për krimet e luftës në Ukrainë

BBC raportoi më herët për paralajmërimin bombastik të Rusisë se marrëdhëniet e saj me SHBA ishin afër pikës së thyerjes. Vjen disa ditë pasi presidenti Joe Biden e quajti homologun e tij rus “kriminel lufte”.

Që kur Biden bëri deklaratën më 16 mars, etiketa është dëgjuar më shpesh në lidhje me Vladimir Putin.

Ish-kryeministrat e Mbretërisë së Bashkuar, Gordon Brown dhe Sir John Major, kanë bërë thirrje për krijimin e një gjykate të re ndërkombëtare për të hetuar Putinin dhe ata që ndihmuan në planifikimin e pushtimit të tij në Ukrainë.

Dhe Pentagoni ka treguar se SHBA është e angazhuar në mënyrë aktive në hetimin e liderit rus.

“Ne sigurisht shohim prova të qarta se forcat ruse po kryejnë krime lufte dhe ne po ndihmojmë në mbledhjen e provave për këtë,” tha zëdhënësi John Kirby në një konferencë shtypi.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) po drejton procesin ligjor – pasi 39 vende kërkuan hapjen e një hetimi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lul Basha shkatërroi PD-në si Isa Mustafa LDK-në !!

Story i radhës

Si të përmirësoni komunikimin në çift

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish