SHBA, Japonia, India dhe Australia do takohen për të diskutuar rritjen e fuqisë së Kinës në botë

Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo dhe homologu i tij japonez, Toshimitsu Motegi, thanë se ata do të drejtojnë një iniciativë rajonale që synon t’i kundërvihet rritjes së fuqisë të Kinës, një çështje kryesore që ata do të diskutojnë të martën me të dërguarit më të mirë nga Australia dhe India.

Bisedimet e para personale midis ministrave të jashtëm që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit ,sjell gjithashtu Ministren e Jashtme Australiane Marise Payn,e dhe Ministrin Indian të Punëve të Jashtme Subrahmanyam Jaishankar.

Motegi, duke hapur drekën e tij të punës me Pompeo përpara të ashtuquajturave bisedime Quad, tha “Unë shpresoj se Japonia dhe SHBA do të drejtojnë shoqërinë ndërkombëtare për të arritur Indo-Paqësorin e Lirë dhe të Hapur”.

Ai gjithashtu tha se aleanca Japoni-SHBA vazhdon të jetë “themeli i paqes dhe stabilitetit në rajon” nën Kryeministrin e ri Yoshihide Suga, i cili u vendos në këtë pozitë me 16 shtator, duke u zotuar të vazhdojë me sigurinë e ashpër dhe qëndrimin diplomatik të paraardhësit të tij Shinzo Abe.

Pompeo mirëpriti përshkrimin e fundit të Suga-s për Indo-Paqësorin e Lirë dhe të Hapur si themeli i paqes dhe stabilitetit rajonal.

Gjatë rrugës për në Tokio, Pompeo u tha gazetarëve se të katër vendet shpresojnë të kenë disa “arritje të rëndësishme” në takim, por nuk dha hollësira.

Ngjarja paraprake

Kodi Zgjedhor/ Presidenti Meta ka një tjetër mesazh të fortë

Ngjarja e ardhëshme

VMRO-DPMNE në protestë të re kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian