SHBA i bën thirrje Malit të Zi

Ambasadorja amerikane në Podgoricë, Judy Rising Reinke, vlerësoi se bartësit e listës së shumicës qeverisëse në Mal të Zi, Zdravko Krivokapiq, Aleksa Beçiq dhe Dritan Abazoviq, duhet të përmbushin dhe t’i mbajnë premtimet që kanë dhënë për ta mbajtur vendin drejt integrimeve euro-atlantike. Ndërkaq nga presidenti malazez, Milo Gjukanoviq dhe opozitarët e tjerë për të lënë mënjanë dallimet politike dhe për të punuar në të mirë të interesit publik.

Mesazhi im është si për qeverinë ashtu edhe për opozitën që e ardhmja euro -atlantike është rruga që ju të gjithë e keni zgjedhur … Gjeni fushat ku mund të përparoni, si një qëllim të përbashkët. Shmangni çështjet që do të shkaktojnë polarizime dhe ngritje të tensioneve, “tha të enjten ambasadorja Reinke në prezantimit e studimit të Qendrës Digjitale të Mjekësisë Ligjore me temën ” Roli i Rusisë në Ballkan: rasti i Malit të Zi “.

Ambasadorja Reinke po ashtu, vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përveç mbajtjes së kursit euro-atlantik, kërkon nga përgjegjësitë politikë në qeveri që të ruhet qasja e politikës së jashtme dhe të zbatohen reformat e nevojshme për rrugën evropiane.

Ngjarjet e fundit duhet të jenë një thirrje zgjimi për të gjithë ata që duan paqe dhe prosperitet,” tha Reinke, raporton VOA.

Ajo theksoi se ishte e qartë gjatë ngjarjeve të fundit, që pasuan shugurimin e kreut të Kishës Ortodokse Serbe, Joanikije, se polarizimet dhe ndarjet po rriteshin në Mal të Zi, dhe një gjë e tillë është shqetësuese për të ardhmen euroatlantike të vendit.

Ambasadorja Reinke, vuri në dukje, se ishte e tronditur nga skenat e zemërimit, frikës dhe ndarjes që pa.

Unë nuk besoja se ky vend kishte arritur në këtë pikë kaq të rrezikshme dhe kam frikë se Rusia, me përfaqësuesit e saj politikë dhe fetarë nga vendi dhe rajoni, ka gjetur terren të përshtatshëm në një Mal të Zi të ndarë thellë, për ta larguar vendin nga e ardhmja euro-atlantike. Ne nuk mund të lejojmë që kjo të ndodhë “,tha ambasadorja Reinke.

Ambasadorja Reinke vlerësoi se Shtetet e Bashkuara mbështesin vendosjen e një dialogu midis qeverisë, opozitës dhe sektorit civil, i cili do ta çonte vendin drejt rrugës perëndimore.

Mes tensioneve të shumta ndëretnike, me 5 shtator, u mbajte ceremonia e shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe, Joanikije, i cili së bashku me patriarkun Kishës Ortodokse Serbe dhe me ndihmën e forcave të sigurimit e mbajtën ceremoninë fetare në manastirin e Cetinës në Mal të Zi.

Mali i Zi u pavarësua në vitin 2006 por kisha e tij nuk u bë autonome dhe mbeti nën Kishën Ortodokse Serbe, që për shumëkënd është një simbol i ndikimit serb.

Çështja e pronësisë së Kishës Ortodokse Serbe shkaktoi tensione të shumta gjatë viteve të fundit në Mal të Zi.

Ndërkaq, Ligji për Liritë fetare, i miratuar në kohën kur në pushtet ishte Partia Demokrate e Socialistëve e presidentit Gjukanoviq, kërkonte nga Kisha Ortodokse Serbe të dëshmojë për pronat përgjatë viteve të kaluara.

Qeveria e re e dalë nga zgjedhjet e gushtit të vitit 2020 e ndryshoi Ligjin duke ia njohur të drejtën e pronës kishës serbe, e cila selinë e ka në Beograd.

Mali i Zi është anëtar i NATO-s dhe aspiron që të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Болницата во Козле се полни со пациенти, пет деца се на кислородна поддршка

Ngjarja e ardhëshme

Policia dhe FNSH me kontrolle për armë në Vlorë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian