SHBA, BE, NATO, Shqipëria dhe Kosova cak i komplotit Aleksandër Vuçiq-Edi Rama, në favor të Rusisë dhe Kinës

Aleksandër Vuçiqi i shkruan Edi Ramës: “Unë kinezët dhe rusët edhe në by.. do t’i puthja nëse ata na ndihmojnë në projektin tonë të përbashkët. Me rëndësi do të ishte që Kosova të hynte nën ombrellën tonë”.

Kjo është shkruar në letrën uruese që krimineli Aleksandër Vuçiq, presidenti i Serbisë kriminale këtyre ditëve ia dërgoi Edi Ramës, kryeministrit të Shqipërisë me rastin e përurimit të Qeverinë Rama 3.

Aleksandër Vuçiq krimineli dhe Edi Rama tradhtari nëpërmjet kësaj letre e kanë demaskuar dhe lakuriqësuar veten me fakte se janë kundër SHBA-ve, BE-sw, NATO-s, Shqipërisë e Kosovës dhe se me zemër e me mendje janë me Rusinë dhe me Kinën.

Aleksandër Vuçiqi krimineli dhe Edi Rama tradhtari, duhet të shpallen “persona non grata” dhe të sanksionohen nga SHBA-të, BE-ja dhe NATO, për këto veprime të tyrer anti SHBA, anti BE dhe anti NATO.

Edi Rama tradhtari është i gatshëm ta serbizojë Shqipërinë për t’i sjellw në Ballkan Kinën dhe Rusinë.

Edi Rama piktori, kryeministri i Shqipërisë, padyshim që është kryeministri më tradhtari, më skandaloz, më i papërgjegjshmi dhe më i dëmshmi për Shqipërinë, Kosovën, diasporën dhe mbarë shqiptarinë.

Edi Rama piktori, kryeministri tradhtar i Shqipërisë, së bashku me kriminelin Aleksandër Vuçiq, presidentin e Serbisë, thurin plane për serbizimin e Shqipërisë, okupimin e Kosovës dhe shtrirjen e influencës së Kinës dhe Rusisë në Ballkan.

Letra përuruese që krimineli Aleksandër Vuçiq, presidenti i Serbisë kriminale, ia dërgoi Edi Ramës, kryeministrit tradhtar të Shqipërisë me rastin e përurimit të Qeverisë Rama 3, e lakuriqësoi dhe e demaskoi politikën tradhtare anti SHBA, anti BE dhe anti NATO, si edhe politikwn anti shqiptare që po ndjekin me Edi Ramën, i cili tashmë është bërë letër tualeti i Serbisë kriminale dhe i kriminelit Aleksanndër Vuçiq.

Kjo letër tregon dhe zbulon se Aleksandër Vuçqi dhe Edi Rama janë bërë më anti shqiptarë edhe se Çubrilloviqi, Garashanini, Drazha Mihajlloviqi, Ivo Andriqi Dobrica Qosiqi, Aleksandër Rankoviqi, Sllobodan Millosheviqi dhe shumë kriminelë tjerë serbë.

Kjo letër i zbulon planet tinëzare që Aleksandër Vuçiqi dhe Edi Rama janë duke i bërë në dëm të Shqipërisë, të Kosovës, të diasporës shqiptare, të mbarë shqiptarëve dhe në dëm të pranisë së SHBA-ve, BE-së dhe të NATO-s në Ballkan.

Këtë letër e bëri të njohur opinionisti Sherif Ramabaja me opinionin e tij në WEB faqen e “Bota Sot” në rubrikën Opinione më datë 17 shtator 2021 me titull “Vuçiq uroi Ramën për inaugurimin e qeverisë “Rama 3”, botuar në Maks Rover.

Letrën e plotë mund ta lexoni në fund të këtij teksti, por fillimisht po ju paraqesim disa pjesë të saj: “Ndjej kënaqësinë që ju me të gjitha forcat iu kundërvutë forcave të errëta fashiste shqiptare, që përpiqeshin ta pengonin paraqitjen e Goran Bregoviqit në Korçë. Sidomos sot më bëri përshtypje paraqitja e juaj e qartë kundër ideve të Provincës sonë Kosovës, të cilët po i kundërvihen me arrogancë Projektit tonë Ballkani i Hapur.

Unë do të bëj gjithçka që të depërtoj drejt Shqipërisë përmes Kosovës, por nëse ata na pengojnë, unë do ta ngre hekurudhën nëpër Malin e Zi drejt Shqipërisë. Do të bëj gjithçka që të depërtoj drejt Shqipërisë.

Miku im i shtrenjtë , askush nuk do të mund t’u kundërvihet planeve tona.

Unë e mbajta fjalën që e dhashë gjatë takimit në Shkup dhe drejt Shqipërisë i nisa disa mijëra turistë nga Serbia.

Unë i luta dhe i këshillova turistët serbë që të blejnë banesa, të themelojnë bashkësi serbe, ta themelojnë Kishën serbe, të hapin shkolla serbë dhe kështu do t’i vëllazërojmë popujt tanë.

Ashtu siç është e mbushur Serbia me shqiptarë, jam i mendimit se ashtu e dëshironi edhe ju, Shqipërinë, plot me serbë.

Ky është globalizimi i vërtetë botëror, prandaj ne nuk ngurrojmë që ta përziejmë gjakun mes nesh, sepse kjo është perspektiva për zgjidhjen e problemeve që paraqesin kosovarët mes nesh.

I nderuari miku im i çmuar vëllaçko Rama, mua më akuzuan se kur kinezët sollën kontingjentin e vaksinave, unë në praninë e mediave e putha flamurin kinez.

Pse mos të veproja ashtu. Unë kinezët dhe rusët edhe në b… do t´i puthja nëse ata na ndihmojnë në projektin tonë të përbashkët. Me rëndësi do të ishte që Kosova të hynte nën ombrellën tonë. Shkëlqesia e juaj zoti Rama, duke ju shprehur respektin tim, ju uroj shëndet gjatë mandatit të tretë në realizimin e planeve tona madhore”, i shkruan mes tjerash krimineli Aleksandër Vuçiq, tradhtarit kombëtar shqiptar Edi Ramës.

“O afër detit, o afër mbretit”, është thënia popullore filozofike shumë e qëlluar, e rëndësishme dhe përmbajtjesore sidomos për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Kjo shprehje popullore e ka domethënien, qëllimin dhe këshillimin se ku mund ta gjejë njeriu më së miri sigurinë dhe mirëqenien e tij.

Shqipërisë Zoti ia ka dhënë Detin Adriatik, me të cilin i ka krijuar mundësi të shumta për zhvillimin ekonomik, tregtar e turistik nëpërmjet rrugëve shumta detare që i ka të hapura Shqipëria me tërë botën.

Kjo thënie popullore dëshmon se Shqipëria dhe shqiptarët me detin e tyre, kurrën e kurrës nuk ia kanë nevojën Serbisë agresore gjenocidale e kriminale.

Kjo thënie popullore dëshmon këmbëngulën shekullore të Serbisë kriminale për të dalë në Detin Adriatik.

Por këtë assesi nuk po e kupton Edi Rama, kryeministri kokë boshi e tru thari, kryeministri piktori e tradhtari, i cili duhet shporrur sa më parë.

Edi Rama piktori, ky kryeministër tradhtar e surrogat shqiptar, me djallin në bark, i ngjan një lope që i kullotën livadhet e Shqipërisë, ndërsa qumështin ia dhuron Serbisë.

Lidhjet e ngushta të Edi Ramës me Serbinë kriminale dhe me presidentin e saj kriminelin Aleksandër Vuçiq, i ngjajnë një dashurie të flaktë qorre e vrasëse, që e ka trullosur aqë shumë Edi Ramën tradhtarin, sa që është i gatshëm t’i jep edhe Shqipërinë, edhe Kosovën, edhe tërë shqiptarinë për Serbinë e tij të dashur, edhe pse ajo është Serbia gjenocidale kriminale shekullore ndaj shqiptarëve.

Sherret dhe dëmet e Edi Ramës kundër Shqipërisë, Kosovës dhe tërë shqiptarisë janë të shumta.

Edi Rama e katandisi Shqipwrinë, duke i vjedhur tri herë radhazi zgjedhjet, duke u bërë autokrati më i madh, duke i kapur tërë institucionet e vendit, duke u bërë kapo i oligarkëve të drogës dhe korrupsionit, duke i mbyllur qindra fabrika, duke e shkatërruar ekonominë, duke krijuar papunësi të madhe dhe largimin e qindra mijëra shqiptarëve nga Shqipëria.

Edi Rama, që këtyre ditëve e përuroi Qeverinë Rama 3, nuk e ngriti asnjëherë zërin gjatë qeverisjes së tij kundër Greqisë për çështjen Çame, për gjenocidin që Greqia e kreu kundër popullatës shqiptare Çame.

Edi Rama, vitin që shkoi ia fali Greqisë 12 milje të Detit Shqiptar, sikur këtë de t’ia kishte lënë si trashëgimi babai i tij Kristaq Rama.

Edi Rama, gjatë qeverisjes Rama 2, përkatësisht vitin që shkoi u kap me presh në dorë duke bashkëpunuar tinëzisht me Hashim Thaçin, ish presidentin tradhtar të Kosovës dhe me kriminelin Aleksandër Vuçiqin, presidentin e Serbisë kriminale, për ta copëtuar Kosovën në favor të Serbisë agresore gjenocidale e kriminale.

Edi Rama, gjer më sot nuk e ka thënë asnjë fjalë në të mirë të diasporës shqiptare në Maqedonine e Veriut, në Malin e Zi dhe në Luginën e Preshevës.

Edi Rama, tradhtari i nxori brinjët kohëve të fundit me naivitetin dhe papjekurinë politike, duke u bërë vasal i Serbisë kriminale dhe i kriminelit Aleksandër Vuçiq, me nismën për themelimin Ballkani i Hapur.

Të gjitha këto vetëm për ta dëmtuar Shqipërinë, Kosovën, diasporën shqiptare dhe tërë shqiptarinë, si edhe vetëm e vetëm për ta kënaqur Serbinë kriminale e kriminelin Aleksandër Vuçiq.

Vetëm e vetëm për ta bërë Serbinë Perandori të Ballkanit nëpërmjet doktrinës “Uniteti Serb” dhe “Bota Serbe”, që sot me të madhe po e propagon lidershipi i Serbisë kriminale, duke e rrezikuar sigurinë në Ballkan.

Kjo e arriti kulmin edhe me këtë letër urimi që Edi Ramës tradhtarit ia dërgoi krimineli Aleksandër Vuçiqi me rastin e përurimit të Qeverisë Rama 3.

Në këtë letër urimi, krimineli Aleksandër Vuçiqi me ngrohtësinë në të madhe Edi Ramën tradhtarin e quan vëllaçko.

I tregon Edi Ramës se rrënjët e bashkëpunimit Shqipëri-Serbi janë të kamotshme, qysh në Luftën e Dytë Botërore kur në Shqipëri, Milladin Popoviqi dhe Dushan Mugosha e themeluan Partinë Komuniste të Shqipërisë, pa dashur ta përmendën synimin ogurzi të Titos që kishte dëshirë të madhe që Shqipërinë ta bëjë Republikë të 7 të ish Jugosllavisë.

Pa dashur ta përmendën Mbledhjen e Bujanit, të mbajtur nga 31 dhjetori 1943 gjer më 2 shkurt 1944, ku u ra dakord dhe u nënshkruar Rezoluta që pas çlirimit Rrafshi i Dukagjinit ta ketë të drejtën t’i bashkohet Shqipërisë, gjë që nuk u zbatua kurrë.

Pa dashur ta përmendën masakrën e Tivarit mars-prill 1945, ku në mënyrën më mizore u mashtruan, u çarmatosën gjoja se do tu japin armë të reja, por u tradhtuan, u torturuan dhe u vranë mizorisht mijëra e mijëra të rinj shqiptarë.

Pa dashur t’i përmendën mijëra e mijëra burgosje, tortura dhe vrasje që Tito, Aleksandër Rankoviqi dhe UDB-ja ish Jugosllave i kreu pas përfundimit të luftës ë Dytë Botërore, ndaj mijëra e mijëra bijve më të vyer të kombit shqiptar.

O Edi Rama tradhtari, kryeministri i Shqipërisë, sa i takon këngëtarit çetnik nacionalist anti shqiptar Goran Bregoviq për të cilin të falënderon vëllaçko yt Vuçiq, fashistë e shkuar fashizmit je ti tradhtari, e vëllaçko yt krimineli Aleksandër Vuçiqi dhe të gjithë ata që e mirëpriten këtë këngëtar çetnik sharlatan serb.

Miliona shqiptarët e tjerë të cilët e kundërshtuan pjesëmarrjen e këngëtarit çetnik nacionalist amti shqiptar Goran Bregoviq, në Festivalin e Birrës në Korçë, janë ajka e kombit shqiptar, janë shqiptarët patriotë, të ndershëm dhe dinjitozë, të cilët duke e kundërshtuar Goran Bregoviqin, e mbrojtën dinjitetin e tërë atdhetarëve shqiptarë që dhanë jetën kundër Serbisë kriminale, si edhe dinjitetin dhe nderin e qindra mijëra viktimave të gjenocidit shekullor të Serbisë kriminale ndaj shqiptarëve.

O Edi Rama maskarai, kryeministër i pa karakter e moral, ti mund ta quash veten si të duash, por ti qenke serb i vërtetë, e jo shqiptar.

Ti mund ta quash veten vetëm mik i Serbisë, i Rusisë dhe i Kinës, por kurrë jo mik i SHBA-ve, i BE-së dhe i NATO-s, kurrë jo mik i Shqipërisë, i Kosovës, i diasporës shqiptare dhe i mbarë shqiptarisë.

Ti nuk mund të jesh kurrën e kurrës mik i Kosovës, e cila e fundit i përjetoi vrasjet, masakrat, dhunimet dhe dëbimet nga Serbia agresore, gjenocidale e kriminale.

Nuk është aspak e vërtetë siç po të thotë vëllaçko i jot krimineli Aleksandër Vuçiqi, se gjoja Serbia qenka mbushur plot me shqiptarë.

O Edi Rama tradhtari, i thuaj vëllaçkos tënd kriminelit Aleksandër Vuçiqit se, Kosova denbabaden ka qenë shqiptare, se shqiptarët jetojnë në trojet e veta, dhe se Serbia kriminale ishte okupatore gjenocidale ndaj shqiptarëve autoktonë të Kosovës që janë me identitet, gjuhë e kulturë më të pastër në Ballkan.

I thuaj vëllaçkos tënd kriminelit Aleksandër Vuçiq që, serbët prejardhjen dhe trojet e tyre t’i kërkojnë në Karpatet nga ku erdhën në Ballkan në shekullin e 6-të.

Shqipëria, Kosova dhe Ballkani nuk kanë nevojë për Ballkanin e Hapur, të cilin e dëshironi ti Edi Rama tradhtari shqiptar dhe krimineli Aleksandër Vuçiqi, me shpresë se do tu ndihmojnë Rusia dhe Kina.

Këto qëllime të errëta ogurzeza me siguri do tu mbeten vetëm si ëndërr e pa realizuar, ty Edi Rama tradhtari shqiptar dhe vëllaçkos tënd kriminelit Aleksandër Vuçiqit.

Për ne shqiptarët mjaftojnë Projekt i Berlinit dhe BE-ja, dhe nuk u besojmë dokrrave tënde dhe të Serbisë kriminale.

SHBA-të, BE-ja dhe NATO për ne shqiptarët kanë qenë, janë he do të mbeten për jetë e mot partnerët tanë strategjikë.

O Edi Rama piktori, kryeministër tradhtari mbarëshqiptar të doli boja, u demaskove u turpërove, të mashtroi Serbia kriminale, e cila ka mbetur me një grusht serbësh të pastër.

Serbisë kriminale, po t’ia heqësh hungarezët e Vojvodinës, boshnjakët e Sanxhakut, shqiptarët e Luginës së Preshevës dhe romët, mbeten shumë pak serbë.

Nataliteti i serbëve është tkurrur, dhe për atë shkak Serbia kriminale me lejen tënde po blen gra nga Shqipëria për dhëndurët serbë për ta shtuar natalitetin.

Tani Serbia kriminale, sipas asaj që po të shkrun në letë vëllaçka jor krimineli Aleksandër Vuçiqi, dëshiron t’i sjellën edhe serbët në Shqipëri, që të formojnë shoqëri serbe, të ndërtojnë kisha e shkolla dhe ta okupojnë Shqipërinë.

O Edi Rama tradhtari, këto janë ëndra e fantazira të Serbisë kriminale, që do të përfundojnë sëbashku me fundin tënd.

O Edi Rama, kryeministër tradhtari mbarëshqiptar, edhe ty edhe marrëzive të tua u ka ardhur fundi.

Tani lexues të respektuar lexojeni letrën e plotë skandaloze urimi, që krimineli Aleksandër Vuçiq ia dërgoi Edi Ramës, kryeministrit tradhtar të Shqipërisë dhe mbarëshqiptarëve, si vijon:

“Shkëlqesia e juaj zoti dhe miku im i çmuar Rama, ju përshëndes me rastin e inaugurimit të qeverisë së juaj “ Rama 3“.

Unë personaisht nuk mund ta fshehi kënaqësinë që përjetova me inaugurimin tuaj, si kryeministër i mandatit të tretë.

Rrugën që ne e filluam me Minishengenin Ballkanik, e tash me Open Ballkan, do ta sforcojmë me dinamikë të përshpejtuar.

Unë po ashtu tash nuk e fshehi dot që ju mua më quani vëllaçko, sepse po të njëjtën ndjenë kam edhe unë për ju.

Miqësia dhe idetë e tilla mes popujve tanë kishin lindur qysh në prag të Luftës së Dytë Botërore, kur dy njerëzit tanë më të çmuar Miladin Popoviq dhe Dushan Mugosha kishin themeluar PKSH, për ta luftuar armikun tonë të përbashkët Gjermaninë.

Nuk ka dyshim që ne kemi ndihmuar me të gjitha mjetet çlirimin e Shqipërisë. Së bashku e bëmë luftën gjithashtu kundër armiqëve të brenshëm, sidomos kundër kolaboracionistëve në Kosovë.

Sot po ashtu ne të dytë, kemi fatin që ndodhemi në të njëjtën kohë në pushtet në vendet tona mike dhe të çmuara. Kemi po ashtu të njëjtin rol historik për bashkimin, lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave dhe prosperitetin tonë përmes Open Ballkan.

Unë po ashtu ndaj kënaqësinë që ju me të gjitha forcat, iu kundërvutë forcave të errëta fashiste shqiptare, që përpiqeshin ta pengonin paraqitjen e Goran Bregoviqit në Korçë.

Sidomos sot më bëri përshtypje paraqitja e juaj e qartë kundër liderëve të Provinës sonë Kosovës, të cilët po i kundërvihen me arrogancë projektit tonë të përbashkët Open Ballkan.

Vëllaçko Rama, po ju drejtohem kështu duke e thyer protokolin e paraqitjes zyrtare, po ju siguroi se nëse Kosova nuk iu bindet juve për planet tona të përbashkëta, do të punoi që ta gjej zgjidhjen.

Unë do të bëj gjithëçka që të depërtoi drejt Shqipërisë përmes Kosovës, po nëse ata na pengojnë, do ta ngris hekurudhën nëpër Mal të Zi drejt Shqipërisë.

Të jeni i bindur miku im i shtrenjtë, që askush nuk do të mund tu kundërvihet planeve tona.

Ashtu siç u morrëm vesh në takimin e Shkupit, unë e mbajta fjalën dhe drejt Shqipërisë nisa mijëra turist nga Sebia.

Unë i luta ata që të lënë përshtypje të mirë në Shqipëri dhe nëse u pëlqen vendi i juaj i mrekullueshëm i këshillova që të blejnë banesa, të themelojnë bashkësinë serbe, të themelojnë kishën serbe, të hapin shkolla në gjuhën serbe dhe kështu ne do t´i vëllazëronim popujt tanë.

Ashtu siç është e mbushur Serbia me shqiptarë, jam i mendimit se ashtu e dëshironi edhe ju Shqipërinë, plot me serbë.

Ky është globalizimi i vërtetë botëror, prandaj ne nuk ngurrojmë që ta përziejmë gjakun mes nesh, sepse kjo është perspektiva për zgjidhjen e problemeve që paraqesin kosovarët mes nesh.

I nderuari miku im i çmuar vëllaçko Rama, mua më akuzuan se kur kinezët sollën kontingjentin e vaksinave, unë nën praninë e medieve e putha flamurin kinez.

Pse mos të veproja ashtu. Unë kinezët dhe rusët edhe në bythë do t´i puthja nëse ata na ndihmojnë në projektin tonë të përbashkët. Me rëndësi do të ishte që Kosova të hynte nën ombrellën tonë. Shkëlqesësia e juaj zoti Rama, duke ju shprehur respektin tim, ju uroj shëndet gjatë mandatit të tretë në realizimin e planeve tona madhore.

Ashtu siç është e mbushur Serbia me shqiptarë, jam i mendimit se ashtu e dëshironi edhe ju Shqipërinë, plot me serbë.

Ky është globalizimi i vërtetë botëror, prandaj ne nuk ngurrojmë që ta përziejmë gjakun mes nesh, sepse kjo është perspektiva për zgjidhjen e problemeve që paraqesin kosovarët mes nesh.

I nderuari miku im i çmuar vëllaçko Rama, mua më akuzuan se kur kinezët sollën kontingjentin e vaksinave unë nën praninë e medieve e putha flamurin kinez.

Pse mos të veproja ashtu. Unë kinezët dhe rusët edhe në b.. do t´i puthja nëse ata na ndihmojnë në projektin tonë të përbashkët. Me rëndësi do të ishte që Kosova të hynte nën ombrellën tonë. Shkëlqesia e juaj zoti Rama, duke ju shprehur respektin tim, ju uroj shëndet gjatë mandatit të tretë në realizimin e planeve tona madhore.

Gjithmonë i juaji presidenti i Serbisë Vuçiq”, thuhet në fund të kësaj letre.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Është ndarë nga tre gratë kur të gjitha ishin 33 vjeçe/ 12 gjëra që vërtetojnë se Tom Cruise është ndryshe nga të tjerët!

Ngjarja e ardhëshme

Regjistrohen 23 viktima dhe 365 raste të reja nga Covid 19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian