SHBA: Armëpushimi humanitar në Karabak do të hyjë në fuqi të hënën

Një armëpushim
humanitar do të hyjë në fuqi nesër në mëngjes në enklavën malore të
Nagorno-Karabakut, e cila është shndërruar në një arenë të luftimeve midis
Armenisë dhe Azerbajxhanit, njoftoi sot Departamenti i Shtetit, transmeton
Gazeta Sinjali.

Njoftimi vjen pasi sekretari i Shtetit, Mike Pompeo u takua të premten me
ministrat e Jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit në Washington, në një shtytje
të re për paqen dhe një takim të bashkë-kryetarëve të Grupit Minsk të OSBE-së,
i formuar për të ndërmjetësuar konfliktin.

“Gjatë diskutimeve intensive, bashkëkryetarët dhe ministrat e jashtëm
diskutuan zbatimin e një armëpushimi të menjëhershëm humanitar, parametrat e
mundshëm për monitorimin e armëpushimit dhe fillimin e diskutimit të elementeve
thelbësore të një zgjidhjeje gjithëpërfshirëse,” thuhet në deklaratën e
Grupit të Minskut.

Paralajmërimi për një armëpushim humanitar vjen në kohën kur luftime të
reja shpërthyen sot midis Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene.

Armenia akuzoi forcat azerbajxhanase për granatimet e vendbanimeve civile,
por Baku zyrtar mohoi vrasjen e civilëve duke thënë se ishte gati të zbatonte
një armëpushim, me kusht që forcat armene të tërhiqen nga fusha e betejës.

Grupi i Minskut tha se bashkëkryetarët e tij dhe ministrat e jashtëm ranë dakord të takohen përsëri në Gjenevë më 29 tetor, për të arritur marrëveshje dhe për të arritur një paqësore zgjidhjen e konfliktit të Nagorno-Karabakut. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Verona befason Juventusin në shtëpi – ia merr një pikë të artë

Ngjarja e ardhëshme

Modelja myslimane me hixhab që theu barrierat

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian