Senati i Meksikës voton konfiskimin e pasurisë së fondeve publike

Senati i Meksikës miratoi një projekt-ligj që do t’i japë fund financimit publik të shumë institucioneve, duke përfaqësuar një shumë totale prej rreth 32.2 miliardë dollarëve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Me 242 vota pro, 178 kundër dhe shtatë abstenime, qeveria federale do të jetë në gjendje të konfiskojë pasuritë e 109 fondeve publike.

Projekt-ligji është një iniciativë që presidenti Andres Manuel Lopez Obrador premtoi ta zbatojë sapo të marrë detyrën. Diskutimi u shty shumë herë në një përpjekje të opozitës për të anuluar nismën. Por këtë pasdite, ligjvënësit meksikanë e miratuan atë.

Fondet ndikuan shumë organe të varura, siç janë Qendra Kombëtare për Kërkime Shkencore, Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit, mbrojtja për njerëzit që luftojnë për të drejtat e njeriut, fondet e katastrofave natyrore dhe fondet për atletët dhe producentët.

Gjatë një konference për media përpara se ligjvënësit të shpallnin votimin përfundimtar, Lopez Obrador premtoi se asnjë person ose institucion që është i varur nga fondet publike nuk do të mbesë pa paratë për të vazhduar operacionet e tyre, duke shtuar se asnjë sportist ose artist nuk do të privohej nga mbështetja financiare.

“I gjithë buxheti u përdor për të paguar pagat e atyre që ishin përgjegjës. Asgjë nuk ishte e destinuar për njerëzit. Tani, shumica e parave do të shkojnë për ata që kanë nevojë”, tha ai.

Sipas dekretit, ministria përkatëse do të mbikëqyrë konfiskimin dhe shpërndarjen e burimeve financiare në mënyrë efektive, duke siguruar që paratë do t’u drejtohen atyre në nevojë.

Edhe pse nisma mund të duket e përshtatshme, kritikuesit e konsiderojnë procesin joproduktiv, duke thënë se procesi është vetëm sigurim i burimeve financiare që përfundimisht do të përfundojnë në duart e qeverisë federale, duke lënë pa financim punëtorët dhe një numër të konsiderueshëm të institucioneve që varen nga fondet.. .

Ngjarja paraprake

A ka ndodhë që pas shkurorëzimit, të ndodh kurorëzimi?

Ngjarja e ardhëshme

Interi fillon bisedimet për rinovimin e kontratës me Lautaron

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian