Sekuestrohet sasi e madhe fentanili, e mjaftueshme për të vrarë të gjithë banorët e Amerikës

Agjentët federalë kanë kapur rreth 400 milionë doza potencialisht vdekjeprurëse – dyfishi i totalit të vitit të kaluar. Agjentët federalë amerikanë në vitin 2022 sekuestruan sasi fentanil të mjaftueshme për të vrarë të gjithë banorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Administrata e Zbatimit të Drogës (DEA) thotë se ka gjetur 379 milionë doza potencialisht vdekjeprurëse të fentanilit. Thuhet se substanca është shumë e varur dhe 50 herë më e fuqishme se heroina, droga që vret më shumë njerëz në Amerikë. Agjencia thekson se pjesa më e madhe e fentanilit është sjellë në Amerikë nga Meksika.

Më shumë se 4500 kilogramë fentanil u sekuestruan, si dhe më shumë se 50.6 milionë pilula të bëra për t’u dukur si qetësues të ndryshëm me recetë. Kjo është dyfishi i asaj që u kap në 2021.

Shumica e drogës u prodhuan në masë nga kartelet e drogës Sinaloa dhe Jalisco në fabrikat klandestine në Meksikë, duke përdorur kimikate nga Kina, tha DEA në një deklaratë.

Ilaçi është aq i fuqishëm sa një dozë vdekjeprurëse është aq e vogël sa të vendoset në majën e një lapsi. Më shumë se 100,000 amerikanë vdiqën nga mbidoza e drogës vitin e kaluar, dhe dy të tretat vdiqën nga mbidoza e fentanilit.

Sasia e fentanilit të sekuestruar këtë vit ishte e mjaftueshme për të vrarë të gjithë 330 milionë amerikanët, tha agjencia.

“Prioriteti kryesor operacional i DEA-s është mposhtja e dy karteleve meksikane të drogës – kartelet Sinaloa dhe Jalisco (CJNG) – që janë kryesisht përgjegjës për fentanilin që po vret sot amerikanët”, tha administratorja e DEA-s, Anne Milgram.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Grupi i 35 organizatave të shoqërisë civile nga Kosova e Serbia: Koha për zëra të rinj konstruktiv

Story i radhës

“Dolëm fshehurazi, por më tradhtoi në mes të emisionit”/ Personazhi i njohur zbulon historinë e saj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish