Sekuestrohen mbi 130 artefakte historike në Turqi

Mbi 130 artefakte u sekuestruan në një operacion anti-kontrabandë në jug të Turqisë, bënë të ditur sot autoritetet lokale, transmeton Anadolu Agency (AA).

Komanda provinciale e xhandarmërisë në Mersin në një deklaratë tha se 133 monedha dhe shumë objekte historike, përfshirë shtatë sende në formë kafshësh, u sekuestruan në një operacion të nisur në rrethin Tarsus.

Operacioni ndodhi pasi forcat e xhandarmërisë mësuan se një i dyshuar ishte në kërkim të blerësve për shumë objekte historike, thuhet më tej.

I dyshuari u arrestua në adresën e tij dhe u la i lirë nga një gjykatë lokale në detyrë, thuhet në deklaratë.

Artefaktet iu dorëzuan autoriteteve muzeale në Mersin... .

Ngjarja paraprake

Kryediplomati irakian viziton Teheranin për bisedime

Ngjarja e ardhëshme

Si të kujdeseni për lëkurën tuaj, bazuar në shenjen e horoskopit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian