Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar zotohet të punojë edhe më ngushtë me Ukrainën

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, i cili bëri një vizitë të paparalajmëruar në Kiev këtë javë, ra dakord të punojë “edhe më ngushtë” me Ukrainën gjatë takimeve me Presidentin Volodymyr Zelensky dhe Ministrin e Mbrojtjes Oleksiy Reznikov, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

“Të tre ranë dakord të punojnë edhe më ngushtë duke ecur përpara në mbështetje të qëllimit të tyre të përbashkët për të mundësuar Ukrainën të çlirohet nga pushtimi i paligjshëm rus”, sipas një njoftimi për shtyp të Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar. 

“Ata diskutuan gjithashtu gamën e pajisjeve dhe trajnimeve që Mbretëria e Bashkuar po ofron aktualisht dhe çfarë mbështetje të mëtejshme mund të ofrojmë për të ndihmuar forcat ukrainase për të mbrojtur vendin e tyre.”

Nuk dihet se kur është zhvilluar takimi. Ministria e Mbrojtjes tha se udhëtimi dy-ditor u zhvillua “këtë javë” dhe Zelensky postoi video të takimit në kanalin e tij zyrtar Telegram të premten pasdite.

Zelensky i tha Wallaces gjatë takimit se “lufta është një manifestim i madh se kush janë miqtë tanë të vërtetë” dhe se Mbretëria e Bashkuar kishte dëshmuar se ishte e tillë.

“Jam shumë mirënjohës për një punë kaq të bashkuar. Këto fjalë janë vazhdimisht në veprim, dhe ky është një ndryshim shumë i rëndësishëm midis marrëdhënieve të Ukrainës me Britaninë e Madhe dhe vendeve të tjera”, tha Zelensky. “Armët, financat, sanksionet janë tre gjëra në të cilat Mbretëria e Bashkuar ka treguar vazhdimisht lidershipin e saj.”

Leximi britanik tha se takimet u përqendruan në mënyrën se si MB mund të vazhdojë të ofrojë “ndihmë vdekjeprurëse efektive operacionale që plotëson kërcënimet aktuale dhe të ardhshme me të cilat përballet Ukraina” ndërsa lufta “hyn në një fazë tjetër”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dua Lipa mahnit plot stil dhe ngjyrë para performancës së saj në festivalin Primavera

Story i radhës

Pse Putini e tradhtoi vendin e tij dhe si do përballet tani populli rus me pasojat?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish