Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Kina po bëhet agresive

Shtetet e Bashkuara do të bëjnë pjesën e tyre për të lehtësuar tensionet me Kinën dhe për të parandaluar konfliktin edhe pse Pekini bëhet gjithnjë e më agresiv në rajonin aziatik, duke përfshirë zonën pranë Tajvanit, tha sot Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin.

Marrëdheniet mes Kinës dhe SHBA-ve kanë qenë të tensionuara muajt e fundit, pasi dy vendet me ekonominë më të madhe në botë janë përplasur për një sërë çështjesh, nga Tajvani dhe të drejtat e njeriut në Kinë e deri te aktivitetet ushtarake të vendit në Detin e Kinës Jugore.

Duke iu drejtuar Konferencës së Sigurisë së Dialogut Shangai-La, Austin tha se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë pranë aleatëve të tyre, përfshirë Tajvanin.

“Kjo është veçanërisht e rëndësishme duke pasur parasysh se Republika Popullore e Kinës po tregon shtrëngim dhe agresion në rritje në pretendimet e saj territoriale”, shtoi ai. Kina pretendon se Tajvani është i saj dhe ka premtuar se do ta marrë me forcë nëse është e nevojshme.

Në një takim midis Austin dhe ministrit kinez të Mbrojtjes Wei Fenghei, të dyja palët përsëritën dëshirën e tyre për të menaxhuar më mirë marrëdhëniet e tyre, megjithëse nuk kishte asnjë shenjë se ata kishin zgjidhur mosmarrëveshjet.

Kina ka paralajmëruar se nëse Tajvani shpall pavarësinë, atëherë nuk do të hezitojë të ndërhyjë edhe në formë ushtarake.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Grimierja ia anuloi takimin në minutën e fundit, këngëtarja zbulon se u grimua vetë në Met Gala

Story i radhës

Lukashenko e pranon se Bjellorusia do të luftojë për një pjesë të Ukrainës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish