Sa i përhapur është racionimi në Rusi?

Në Rajonin Detar të Lindjes së Largët, supermarketet kanë vendosur kufizime prej 2 kg për klient për sheqer, miell, oriz, hikërror, kripë dhe makarona; 2 litra vaj vegjetal dhe tre kavanoza me ushqim për fëmijë. Racionimi u raportua nga e përditshmja ruse e biznesit Kommersant.

Në Khabarovsk, një qytet në atë rajon, ka pasur panik blerje të sheqerit dhe është zhdukur nga shumë rafte supermarketesh, raporton një agjenci lokale e lajmeve.

Megjithatë, zëvendësministri i Industrisë dhe Tregtisë Viktor Yevtukhov këmbëngul se “nuk ka asnjë problem me sheqerin”, pasi Rusia prodhon mjaftueshëm për vete dhe ka ndaluar eksportet e sheqerit.

Rrjeti i supermarketeve në Shën Petersburg Vkuster tha për Kommersant se po kufizonte gjithashtu shitjet e sheqerit në 2 kg për klient. “Kur një klient mbush një shportë të tërë me thasë me sheqer, të tjerët e shikojnë atë dhe mendojnë gjithashtu për grumbullimin e rezervave,” tha drejtori i Vkuster Sergei Plis.

Javën e kaluar, shërbimi kombëtar i statistikave Rosstat tha se çmimet e sheqerit ishin rritur gati 13%.

Sanksionet e vendosura për pushtimin rus të Ukrainës kanë dobësuar rëndë rublën dhe kanë nxitur inflacionin, duke rritur çmimet e ushqimeve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Hapi koncertin e Malumës, mediat greke e cilësojnë “shpërthyese” performancën e Eleni Foureira

Story i radhës

Grubi: Personat me Sindrom Down duhet të trajtohen të barabartë në çdo sferë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish