Sa është i pasur presidenti turk Erdogan?

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mund të rikthehet në një të pasur të denjë, edhe nëse merr të ardhura dukshëm më pak se politikanët krahasuar me Merkel, Trump dhe Co. Ju mund të zbuloni se cilat shifra janë të njohura për pasurinë e tij – dhe cilat qëndrojnë nën hije.

Pasuria e Rexhep Tajip Erdogan vlerësohet në rreth 2.5 milion euro (që nga korriku 2020). Sipas vermoegensmagazin.de , kjo nuk është aspak e gjitha. Të paktën të ardhurat e tij vjetore korrespondojnë vetëm pjesërisht me supozimet në lidhje me pasurinë e vërtetë të Erdoganit.

Të ardhurat e tij vjetore si President i Turqisë janë 108,000 euro, dmth. 9,000 euro në muaj. Për krahasim: Donald Trump fiton gati katër herë më shumë, madje Vladimir Putin vetëm mund të buzëqeshë për këtë.

Sipas supozimeve, Erdogan gjithashtu posedon fonde në miliona, në llogaritë bankare të Zvicrës. Pasuria e tij mund të ishte në kufijtë e ulët tre shifrorë.

Duke marr përsipër ish-ndërmarrjet shtetërore, është gjithashtu një mënyrë e zakonshme për të “ fituar “ para. Erdoğan gjithashtu fajësohet për pasuritë e tij aktuale private.

Kjo pasuri nuk duhet të jetë e madhe, por më tepër është pasuria familjare që është e tmerrshme shikuar nga pozicioni ekonomik i Erdoganëve në Turqi.

Djemtë e Erdoganit: ekonomikisht më të fuqishmit dhe së bashku më të pasurit

Përveç pasurisë së tij të vlerësuar prej – relativisht të vogël – 2.5 milion euro, Presidenti i Turqisë posedon pasuri të mëtejshme familjare. Ndikimi i tij në karrierën e djemve të tij është i njohur.

Ahmet Burak Erdoğan është pronari i kompanisë së anijeve MB, pasuritë e tij vlerësohen në rreth 80 milion euro. Ende nuk është sqaruar se si 41-vjeçari mund të përballonte kompaninë e transportit.

Biznesi i djalit të vogël Necmettin Bilal Erdoğan është gjithashtu i dyshimtë, dhe ai gjithashtu ishte i përfshirë në skandalin e përgjimit të telefonit në 2013. Thashethemet thonë se Bilal Erdoğan mbështeti ISIS financiarisht duke blerë naftë me vlerë miliona dollarë.

Vajza Esra Erdoğan qëndron në bordin e Fondacionit TÜRGEV ​​që vlerësohet në mënyrë kritike. Motra e saj Sümeyye Erdoğan, vajza e vogël e Presidentit, punon si këshilltare politike e babait të saj.

Nga : Maximilian Becker, Nga gjermanishtja: Sherif Ramabaja

Ngjarja paraprake

​​Takim lamtumirës i zëvendëskryeministrit Dimitrov me ambasadorin francez Timonie

Ngjarja e ardhëshme

Zaev në takim me ambasadoren e Danimarkës Shajn: Të intensifikohet bashkëpunimi ekonomik

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian