Rusia u kundërpërgjigjet sanksioneve të SHBA-së, dëbon 10 diplomatë amerikanë

Në një përgjigje ndaj sanksioneve amerikane, Rusia tha se do t’u kërkojë 10 diplomatëve amerikanë të largohen nga vendi dhe se do të ndërmarrë veprime të tjera hakmarrëse, raporton Anadolu Agency (AA).

Moska gjithashtu do të vendosë në listën e zezë 8 zyrtarë të lartë të SHBA-së dhe do të ashpërsojë rregullat e punës për diplomatët amerikanë në Rusi, tha ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov në një konferencë për media në Moskë pas një takimi me homologun e tij serb Nikola Selakoviç.

Kryediplomati rus tha se vendi i tij do të prishë një marrëveshje që lejon diplomatët amerikanë të udhëtojnë në të gjithë vendin pa njoftim paraprak dhe mund të “barazojë” numrin e stafit diplomatik amerikan që punon në Rusi. Aktualisht, 455 diplomatë rusë punojnë në SHBA, duke përfshirë edhe 155 prej tyre që janë në angazhuar në OKB.

Ai tha se Moska mund t’i kërkojë Washington-it të zvogëlojë numrin e stafit të saj diplomatik në Rusi në këtë numër.

Përveç kësaj, Moska do të mbyllë organizatat joqeveritare të SHBA-së që ndërhyjnë në punët e brendshme ruse.

Në një deklaratë të veçantë të botuar në faqen e saj zyrtare, Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) e Rusisë njoftoi listën e plotë të masave.

Sipas masave të reja, Rusia ka kufizuar mundësinë e dërgimit të punonjësve të Departamentit të Shtetit të SHBA-së në Rusi për periudha të shkurtra deri në dhjetë persona në vit.

Do të jetë e ndaluar që Ambasada Amerikane dhe misionet e tjera diplomatike amerikane të punësojnë rusë dhe qytetarë të vendeve të treta si staf teknik.

MPJ-ja ruse gjithashtu ka përfunduar memorandumin dypalësh të mirëkuptimit të vitit 1992 mbi “Tokën e Hapur”, i cili autorizoi diplomatët amerikanë të udhëtonin nëpër Rusi pa njoftim paraprak.

Gjithashtu janë ndaluar veprimtaritë e fondacioneve amerikane dhe organizatave joqeveritare të kontrolluara nga Departamenti i Shtetit dhe organe të tjera qeveritare të SHBA-së.

Ambasadorët e të dy vendeve do të qëndrojnë në kryeqytetet e të dy vendeve për një kohë “për të analizuar situatën aktuale”.

Ministria shtoi se hapat e treguar janë “pjesë e mundësive në dispozicion”.

Dje, Washington-i zyrtar njoftoi sanksione të reja kundër Moskës, dy ditë pasi zyrtarët amerikanë sugjeruan që liderët e të dy vendeve mund të zhvillonin një takim.

Sanksionet e reja parashikojnë dëbimin e 10 diplomatëve që punojnë në Ambasadën Ruse në Washington, ndalesë për kompanitë amerikane që të blejnë në mënyrë të drejtpërdrejtë bonot ruse të lëshuara pas 14 qershorit 2021 nga Banka Qendrore e vendit, Fondi Kombëtar i Mirëqenies ose Ministria e Financave.

16 individë dhe 16 organizata u goditën me masa kufizuese për ndërhyrjen e tyre të pretenduar të zgjedhjeve presidenciale të SHBA-së.

Sanksionet mbi pretendimet shtesë që pretendojnë se Rusia inkurajoi sulmet talibane kundër ushtarëve amerikanë në Afganistan “u trajtuan përmes kanaleve diplomatike, ushtarake dhe të inteligjencës” për shkak të “ndjeshmërisë së kësaj çështjeje”, thuhet në një dokument të publikuar nga Shtëpia e Bardhë.. .

Ngjarja paraprake

Ujërat Termale të Elbasanit – Mrekullitë Kurative Për Shëndetin

Ngjarja e ardhëshme

Vendet evropiane shprehin interes për të blerë vaksinat AstraZeneca të Danimarkës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian