Rusia thotë se ka rrëzuar dy avionë të Ukrainës

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se sistemet e saj të mbrojtjes ajrore rrëzuan dy bombardues ukrainas Su-24m mbi rajonin e Kharkiv gjatë natës, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Ai tha gjithashtu se kishte goditur armët e furnizuara të Ukrainës nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane dhe pretendoi se kishte shkatërruar një pistë në një aeroport ushtarak pranë qytetit ukrainas të Odesa, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Ministria tha se përdori raketa me precizion të lartë Onyx për të goditur aeroportin, pasi Ukraina akuzoi Rusinë se kishte rrëzuar një pistë të sapondërtuar në aeroportin kryesor të Odesës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Arrestohet në kufi pasi kaloi të miturën drejt Greqisë

Story i radhës

Pse femrat karakterizohen nga zilia…

Të fundit nga