Rusia thotë se ka përdorur armë hipersonike në perëndim të Ukrainës

Rusia ka përdorur raketat e reja hipersonike Kinzhal për herë të parë në Ukrainë të premten, duke shkatërruar një depo të armëve në perëndim të vendit, tha Ministria e Mbrojtjes së Rusisë.

“Sistemi raketor i aviacionit Kinzhal me raketa aerobalistike hipersonike ka shkatërruar një depo të madhe nëntokësore ku ruheshin raketa dhe municione të aviacionit në fshatin Deliatin në rajonin Ivano-Frankivs”, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes së Rusisë.

Agjencia shtetërore e lajmeve të Rusisë, Ria Novosti tha se kjo është hera e parë që janë përdorur armët hipersonike Kinzhal, në atë që Moska e quan “operacion të posaçëm ushtarak” në Ukrainë.

LEXO edhe: LIVE: Kundërsulme të ashpra në këtë zonë të Ukrainës, Forcat e Armatosura shkatërrojnë dhjetëra helikopterë luftarakë rusë

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Guvernatori: Në Luhansk do të hapet një korridor humanitar

Story i radhës

Rregullat e arta që ju ndihmojnë të kujdeseni për marrëdhëniet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish