Rusia tërhiqet nga Kharkiv

Ukraina ka detyruar forcat ruse të tërhiqen nga Kharkiv – me sa duket “duke fituar betejën” për qytetin, siç e përshkruan një institut i SHBA-së, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Raportet e fundit të agjencisë i japin njëfarë besimi pretendimit, me një zëdhënës të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës i cituar nga AFP të ketë thënë se në rajon, “përpjekjet kryesore të armikut janë të përqendruara në sigurimin e tërheqjes së njësive të tij nga qyteti i Kharkiv”

Ndërkohë, gazetarët e Reuters thonë se qyteti verilindor ka qenë i qetë për rreth dy javë.

Moska ende raportohet se po bombardon zonat e afërta, megjithatë – duke përfshirë Dergachi, rreth 10 km në veri të Kharkiv – dhe vonë të premten, raportet në mediat ruse thanë se forcat ruse kishin goditur një depo armësh në rajon.

Kapja e Kharkiv ishte një objektiv kryesor rus dhe qyteti u granatua rëndë gjatë pushtimit, duke çuar në qindra civilë të vrarë. Në fjalimin e tij të fundit me video, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se forcat e Ukrainës po bëjnë gjithçka që është e mundur për të çliruar vendin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Donald Veshaj imiton Bora Zemanin

Story i radhës

Non-paper nëse plani A për rajonin – integrimi ne BE nuk funksionon, atëherë shkojmë drejt një plani B, duke përfshirë konflikte, kufijtë të rinj në rajon!

Të fundit nga