Rusia sërish cenon hapësirën ajrore suedeze!

Rusia imperialiste vazhdon me provokimet e saj të rrezikshme për paqën dhe stabilitetin në Kontinentin European, përkatësisht në cenimin e hapësirës ajërore të shtetit suedez, veprime këto që nuk kanë të ndalur, sidomos ato janë shpeshtuar që kur nisi debate dhe miratuan qendrimet e tyre të gjitha partit politike për një anëtarësim të mundshëm në Aleancën Verio-Atlantike.

Në të vërtetë, një avion ushtarak rus ka shkelur hapësirën ajrore suedeze të premten mbrëma. Kjo është diçka me të cilën do të mësohemi, thotë ish-nënkoloneli Jörgen Elfving.

“ Mendimi im është ndoshta se ne duhet të jemi të përgatitur për këtë lloj veprimi nga pala ruse në të ardhmen, si në ajër dhe ndoshta edhe në det”, thotë ai.

Kjo nuk është hera e parë që avionët rusë shkelin hapësirën ajrore suedeze që nga pushtimi rus në Ukrainë. Jo më vonë se fillimi i marsit, katër avionë luftarakë rusë hynë në territorin suedez në lindje të Gotland. Këtë herë shkelja ka ndodhur në jug të Blekinges, për pak kohë.

“Kjo është diçka që ne prisnim se mund të ndodhte – domethënë, pala ruse dëshiron të tregojë muskujt për faktin se tani po i afrohemi NATO-s gjithnjë e më shumë”, thotë Jörgen Elfving.

Sipas shefit të Forcave Ajrore Carl-Johan Edström, aktualisht nuk ka asnjë tregues se shkelja ishte e qëllimshme – mund të ketë qenë një gabim. Jörgen Elfving gjithashtu spekulon se mund të jetë e paqëllimshme, nëse dikush ka bërë një gabim për ndonjë arsye.

“Por mund të jetë edhe e qëllimshme në dritën e debatit tonë në NATO. Në raste të tilla, është një sinjal”, thotë Jörgen Elfving.

“Duhet të mësohemi me të”

Sipas Elfving, aktualisht nuk ka arsye për shqetësim si pasojë e shkeljeve.

“Ata (Rusia) duan të përpiqen të na trembin si me retorikë ashtu edhe me veprime praktike si kjo shkelje. Por nga ana tjetër, Rusia është plotësisht e pushtuar me Ukrainën dhe nuk ka burime për të shpikur ndonjë gjë tjetër në drejtime të tjera”.

Megjithatë, Elfving thotë se mund të ketë më shumë shkelje të territorit suedez si në ajër ashtu edhe në det.

Mendimi im është se kjo është diçka me të cilën duhet të mësohemi. Kjo do të thotë, Rusia në mënyra të ndryshme do të shënojë pakënaqësinë e saj me qasjen tonë ndaj NATO-s, si verbalisht, ashtu edhe me fyerje dhe gjëra të tjera“, përfundon ky ekspert ushtarak.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dua Lipa vjen me poza tërheqëse nga fshati

Story i radhës

Indrit Çullhaj superiorë në europianin e Bullgarisë

Të fundit nga