Rusia rrit përpjekjet e rekrutimit në rajonin e Donbasit

Rusia ka rritur fushatën e saj të “mobilizimit” në rajonin lindor të Donbasit dhe ka filluar të tërheqë burra që nuk kanë të drejtë për rekrutim, ka thënë shërbimi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës në platformën e mesazheve në internet, Telegram.

Agjencia tha se punonjësit e “ndërmarrjeve strategjike”, të cilët më parë ishin përjashtuar nga shërbimi ushtarak, tani po hartoheshin.

Ai vuri në dukje se rusët planifikojnë të mobilizojnë rreth 1,700 punonjës vetëm të fabrikës së çelikut Alchevsk dhe punëtorët përgjegjës për mirëmbajtjen e linjave të energjisë nuk ishin më të lirë për shërbimin ushtarak.

Sipas Drejtorisë kryesore të Inteligjencës, disa brigada të lëvizshme po veprojnë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Luhansk, ku ndalojnë burrat dhe u lëshojnë një thirrje për të ardhur në një zyrë regjistrimi ushtarak.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës publike se Rusia po përpiqej të rriste numrin e trupave me personel të shkarkuar që nga viti 2012.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Shtëpia e Bardhë: Lidershipi i ri ushtarak rus, vazhdim i asaj që kemi parë tashmë në Ukrainë

Story i radhës

Pyetjet që duhet t’ia bëni vetes pas përfundimit të një lidhjeje

Të fundit nga