Rusia publikon bilancin e dëmeve që ia ka shkaktuar ushtrisë ukrainase

Ushtria ruse ka bërë një bilanc të dëmeve që i ka shkaktuar ushtrisë ukrainase në më shumë se 50 ditë luftime që vijojnë të zhvillohen në këtë vend.

Sipas njoftimit të Forcave të Armatosura të Rusisë, ushtrisë ukrainase i janë shkatërruar 134 avionë dhe helikopter, 460 dronë, 2269 tanke dhe shumë mjete të tjera të blinduara që nga dita e parë e nisjes së ofensivës.

Zëdhënësi i ministrisë së Mbrojtjes, gjeneral-majori, Igor Konashenkov shprehet se forcat ukrainase kanë humbur rreth 23 mijë njerëz.

Këtu përfshihen edhe mercenarë dhe luftëtarë të huaj deri më 16 prill.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sindi flet për shkrimtarin e preferuar

Story i radhës

Doganat mes shqiptarëve ‘O’ të hiqen, ‘O’ të ‘digjen’

Të fundit nga