Rusia po përpiqet ta dërgojë luftën në një ‘fazë të zgjatur’

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se beson se Kremlini po përpiqej ta çonte luftën në një “fazë të zgjatur” duke ndërtuar mbrojtje të shtresave në rajonet e pushtuara në jug të vendit, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

“Kremlini po përpiqet ta çojë luftën në një fazë më të zgjatur”, tha Oleskiy Reznikov në Forumin GLOBSEC 2022 të Bratislavës me lidhje video.

“Në vend që të përparojnë, ushtritë ruse po ndërtojnë mbrojtje të shtresave” në rajonet jugore të pushtuara, kryesisht në Kherson, tha ai.

Ai tha gjithashtu se trupat e tij tashmë po stërviteshin në Evropë për të operuar sisteme të reja raketore të avancuara, të premtuara këtë javë nga SHBA-ja dhe Britania, të cilat Kievi shpreson se do të ndihmojë në ndryshimin e betejës në favor të saj në javët e ardhshme.

Forcat ukrainase kanë pasur njëfarë suksesi në Severodonetsk brenda natës, tha ai, megjithëse tha se ishte shumë herët për të dhënë detaje.

Forcat e Putinit përparuan thellë në qytetin e shkatërruar të fabrikës lindore të Severodonetsk, por trupat ukrainase po rezistonin ende të premten, ndërsa sulmi rus ndaj fqinjit të saj hyri në ditën e 100-të.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Distria Krasniqi shkatërron hungarezen, e artë në Grand Slam

Story i radhës

Dekania e UT-së, Prof. Dr. Shpresa Memishi në takimin universitar ballkanik të sportit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish