Rusia planifikon sulme raketore nga deti

Anijet ruse po përgatisin sulme me raketa kundër objektivave ukrainase, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës. “Anijet e flotës së Detit të Zi të Federatës Ruse po kryejnë detyra në zonat e përcaktuara të zonave operacionale të Detit të Zi dhe Azov,” tha ministria, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Disa anije kanë hyrë në një zonë të mbyllur, ndoshta për të kryer sulme me raketa kundër objekteve në Ukrainë.”.

Trupat ruse po përqendrohen në ruajtjen e pozicioneve të tyre dhe po përpiqen të rigrupohen në mënyrë që të rrisin aftësitë e tyre sulmuese, sipas raportit.

Ai tha se Rusia po rigrupohej në mënyrë që të përparonte drejt kufijve administrativë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, të cilat kontrollohen pjesërisht nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ajo që shihni zbulon se me çfarë ushqehet energjia juaj femërore

Story i radhës

MASH: Me pjesëmarrjen e përbashkët të nxënësve në projekte evropiane promovojmë bashkëpunimin me Republikën e Kosovës

Të fundit nga