“Rusia nuk do të tërhiqet”/Shefi i spiunazhit rus paralajmëron kur vendoset për “fatin e vendit”

Kreu i agjencisë ruse të inteligjencës së jashtme ka thënë se fati i vendit do të vendoset në ditët në vijim.

Sergei Naryshkin, i cili kryeson SVR-në, tha në Moskë se Rusia “po përjeton tani një moment vërtet historik”, raporton BBC, përcjell Bota sot.

“Fati i Rusisë po vendoset, vendi i saj i ardhshëm në botë”, tha Naryshkin.

Fjalimi i shefit të spiunazhit u fokusua në rëndësinë e sovranitetit dhe u tha delegatëve se “sovraniteti është garanci e mirëqenies dhe dinjitetit të qytetarëve tanë, kjo është e ardhmja e fëmijëve tanë”.

“Në çështje të tilla, Rusia kurrë nuk është tërhequr dhe nuk do të tërhiqet, sepse përndryshe do të pushojë së qeni Rusi”.

Përpara pushtimit të Ukrainës, Naryshkin ishte veshur nga presidenti Vladimir Putin në televizionin shtetëror gjatë një takimi shumë koreografik të sigurisë kombëtare. Putini sfidoi oficerin e dikurshëm të KGB-së, i cili dukej se i shpërtheu fjalët e tij kur u ftua të shprehte mbështetje për njohjen e rajoneve separatiste në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Trajneri i Manchester United ankohet: Nuk u luajt as 2 minuta ndeshje…

Story i radhës

Kovaçevski: Do të kem më pak këshilltarë se kryeministrat paraprak

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish