Rusia merr qindra mijëra civilë peng, Ukraina e shqetësuar për fatin e qytetarëve të saj

Ukraina akuzoi Moskën të enjten se ka marrë me forcë qindra mijëra civilë nga qytetet e shkatërruara të Ukrainës në Rusi, ku disa po përdoren si “peng” për t’i bërë presion Kievit që të dorëzohet, raporton AP News, përcjell “Bota sot”.

Lyudmyla Denisova, ombudspersonja e Ukrainës, tha se 402,000 njerëz, përfshirë 84,000 fëmijë, janë marrë kundër vullnetit të tyre.

Kremlini dha numra pothuajse të njëjtë për ata që janë zhvendosur, por tha se ata donin vullnetarisht të shkonin në Rusi. Rajonet lindore të kontrolluara nga rebelët e Ukrainës janë kryesisht rusishtfolëse dhe shumë njerëz atje kanë mbështetur lidhjet e ngushta me Moskën.

Një muaj pas pushtimit, ndërkohë, të dyja palët shkëmbyen goditje të rënda në atë që është kthyer në një luftë shkatërruese rrënimi. Marina e Ukrainës tha se fundosi një anije të madhe ruse në afërsi të qytetit port të Berdyansk, e cila ishte përdorur për të sjellë automjete të blinduara. Rusia pretendoi se kishte marrë qytetin lindor të Izyum pas luftimeve të ashpra.

Në një samit urgjent të NATO-s në Bruksel, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy iu lut aleatëve perëndimorë përmes video për aeroplanë, tanke, raketa, sisteme të mbrojtjes ajrore dhe armë të tjera, duke thënë se vendi i tij “po mbron vlerat tona të përbashkëta”.

Presidenti i SHBA Joe Biden, në Evropë për samitin dhe takimet e tjera të nivelit të lartë, dha garanci se më shumë ndihmë është në rrugën e saj, megjithëse dukej e pamundur që Perëndimi t’i jepte Zelensky-t gjithçka që ai dëshironte, nga frika se mos shkaktonte një luftë shumë më të gjerë.

Rreth kryeqytetit, Kievit dhe zonave të tjera, mbrojtësit ukrainas i kanë luftuar trupat tokësore të Moskës deri në një ngërç, duke ngritur frikën se presidenti i frustruar rus Vladimir Putin do të përdorë armë kimike, biologjike ose bërthamore.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

3 lloje femrash që meshkujt i duan, por i kanë shumë frikë

Story i radhës

Ndërroi jetë Madeleine Albright – gruaja që u shpëtoi tiranive fashisto-komuniste

Të fundit nga

Kundër Guardiolës

Transferimi i Joao Cancelo nga Manchester City te Bayern Munih ishte padyshim një nga lëvizjet më

AlbanianMacedonianEnglish