Rusia kërkon ndihmë ushqimore dhe ushtarake nga Kina

Në mes të luftës në Ukrainë, Rusia ka kërkuar ndihmë ushtarake dhe financiare nga Kina.

NJë nga ndihmat që kërkoi Rusia ishin komplete ushqimore ushtarake të paketuara paraprakisht, që nuk prishen, të njohura në SHBA si “vakt, gati për t’u ngrënë”, njoftojnë dy burimeve të njohura me këtë çështje për CNN, përcjell “Bota sot”

Kërkesa nënvizon sfidat bazë logjistike që analistët dhe zyrtarët ushtarakë thonë se kanë penguar përparimin rus në Ukrainë – dhe ngre pyetje në lidhje me gatishmërinë themelore të ushtrisë ruse.

Njësitë e vendosura përpara kanë tejkaluar në mënyrë rutinore kolonat e tyre të furnizimit dhe raportet me burim të hapur kanë treguar se trupat ruse hyjnë në dyqane ushqimore në kërkim të ushqimit ndërsa pushtimi ka përparuar.

Një nga burimet sugjeroi se ushqimi mund të ishte një kërkesë që Kina do të ishte e gatshme ta përmbushte..

SHBA ka informacione që tregojnë se Kina është shprehur e hapur për t’i ofruar Rusisë ndihmën e kërkuar ushtarake dhe financiare si pjesë e luftës së saj kundër Ukrainës, tha një zyrtar perëndimor dhe një diplomat amerikan për CNN.

Nuk është ende e qartë nëse Kina synon t’i ofrojë Rusisë atë ndihmë, thonë zyrtarët amerikanë të njohur me inteligjencën për CNN. Por gjatë një takimi intensiv shtatë-orësh në Romë, një ndihmës i lartë i Presidentit të SHBA Joe Biden paralajmëroi homologun e tij kinez për “imlikimet dhe pasojat e mundshme” për Kinën që duhet të ketë mbështetjen për Rusinë, tha një zyrtar i lartë i administratës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dy policë lëndohen në aksident rrugor në Negotinë

Story i radhës

Manchester City ndalet nga Crystal Palace

Të fundit nga