Rusia kërcënon Finlandën dhe Suedinë pas aplikimit në NATO

Rusia nuk e ka pritur aspak mirë faktin se shteti i Finlandës është pro anëtarësimit në NATO.

Mediat raportojnë se Moska i është përgjigjur me kërcënime vendimit të Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s.

“Aderimi i Finlandës në NATO është një ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit”,-tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e Rusisë.

“Rusia do të detyrohet të ndërmarrë hapa hakmarrës, si të natyrës ushtarako-teknike ashtu edhe të natyrës tjetër, në mënyrë që të ndalojë shfaqjen e kërcënimeve ndaj sigurisë së saj kombëtare“,-thuhet në deklaratë shkruan Sky News.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Google aktivizon enkriptimin fundor për bisedat në grup në aplikacionin Messages

Story i radhës

Nëse i përket ndonjërës prej këtyre shenjave të horoskopit, është e sigurtë që të tjerët të kanë shumë zili

Të fundit nga

​Ngjarjet e datës 28 mars

Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Kuvendi