Rusia evakuon mijëra njerëz nga shpërthimi i municioneve

Rusia të mërkurën evakuoi më shumë se 2,000 njerëz nga fshatrat e afërta pasi një zjarr i madh nisi nga shpërthimet në një depo municionesh në rajonin Ryazan në juglindje të Moskës, thanë zyrtarët, raporton France24.

Më shumë se 400 zjarrfikës po luftonin në mbrëmje për të shuar një flakë që shpërtheu në depo të mërkurën pasdite, me autoritetet që thanë se pesë persona u plagosën por askush nuk vdiq.

Zjarri u ndez nga një bar i thatë afër, tha ministria e emergjencave, duke shkaktuar që municionet të shpërthejnë vazhdimisht.

Flakët dhe retë e mëdha të tymit u ngritën në qiell mbi depo që thuhet se përmbante rreth 75,000 ton municione.

Ngjarja paraprake

Zbulohet pse dështoi transferimi i madh i Pogbas

Ngjarja e ardhëshme

Te Juventusi nuk ka COVID-19, lojtarët të lirë të dalin nga karantina

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian