“Rusia do të turpërohej para botës”/ Zbulohet arsyeja pse avioni i Kiametit nuk u lejua të fluturonte në paradën e djeshme

Aeroplani luftarak mbeti i vendosur në paradën e së hënës për fitoren ndaj Gjermanisë naziste në Moskë.

“Avioni i Kiametit” i Presidentit rus Vladimir Putin ishte me defekt, u tha si arsye. Përveç kësaj, retë e ulëta do ta bënin të pamundur një shfaqje ajrore.

Sipas ekspertit rus Sergei Sumlenny, megjithatë, këto argumente janë të rreme. Sumlenny shpjegon për “Bild”: “Ata thjesht kishin frikë se mund të ndodhin disa akte sabotimi”. Në fund të fundit, rrugët dhe oraret e paradës së fluturimit diheshin nga provat. “Asgjë nuk mund të jetë më e keqe se nëse një aeroplan do të ishte rrëzuar. Rusia do të turpërohej para botës, “thotë Sumlenny, i cili drejtoi Fondacionin Heinrich Böll në Kiev për gjashtë vjet, transmeton Bota Sot.

Plani i Rusisë do të ishte që tetë avionë luftarakë të formonin një “Z” në qiell. Letra është simboli i operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë.

Shfaqjet e planifikuara ajrore u anuluan gjithashtu në qytetet e Shën Petersburg, Yekaterinburg, Novosibirsk dhe Samara. Zyrtarisht edhe për shkak të kushteve atmosferike.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Këto ushqime reduktojnë fryrjet në bark

Story i radhës

Firefox 100, a është momenti për tu larguar nga Chrome?

Të fundit nga