Rusi, shkon në mbi 1 milion e 618 mijë numri i të prekurve me COVID-19

Numri i të diagnostikuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) deri më tani në Rusi ka shkuar në 1.618.116, ndërsa bilanci i viktimave ka arritur në 27.990, transmeton Anadolu Agency (AA).

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se në 24 orët e fundit janë diagnostikuar 18.140 raste të reja me virusin, që është shifra më e lartë ditore në vend deri më tani, dhe 334 të vdekur.

Numri i të shëruarve ka arritur në 1.215.414, me 14.854 të shëruar në 24 orët e fundit.

Në Moskë janë regjistruar 4.952 raste të reja, duke e çuar shifrën e përgjithshme në 424.148, ndërsa numri i të vdekurve në kryeqytetin rus ka mbërritur në 6.768, me 55 viktima të reja.

Nga ana tjetër, Shërbimi i Shëndetit Publik dhe Mbrojtjes së të Drejtave të Konsumatorit bëri të ditur se deri më tani në Rusi janë kryer mbi 60,4 milionë teste, përfshirë 575 mijë në 24 orët e fundit.

Rasti i parë me COVID-19 në Rusi u zbulua më 31 janar, ndërsa vdekja e parë u regjistrua më 19 mars.

Më 28 tetor, Rusia shtrëngoi masat parandaluese kundër virusit, sipas të cilave, qytetarët detyrohen të mbajnë maska ​​në vende publike, automjete të transportit publik, taksi, parkingje dhe ashensorë.

Po ashtu, në të gjitha qytetet, përveç Moskës, lokalet e zbavitjes, restorantet, baret dhe kafenetë ndalohen të punojnë nga ora 23:00 deri në ora 6:00.. .

Ngjarja paraprake

Karaxhovski: Situata me koronavirusin është kritike, por nën kontroll

Ngjarja e ardhëshme

Tri fazat e degradimit të Komunikimit Publik- mediet nuk duhet t’u japin hapësirë degraduesve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian