Rusët pësojnë humbje në ofensivën e përtërirë kundër Slovianskut, thotë ushtria ukrainase

Ushtria ukrainase ka raportuar një ditë tjetër për luftime të ashpra në rajonin e Donetskut, veçanërisht në afrimet veriore të qytetit kyç të Slovianskut.

Shtabi i Përgjithshëm i forcave të armatosura nuk pranoi humbjen e ndonjë territori, por tha se trupat ruse kishin rifilluar ofensivën e tyre pranë Sviatohirsk, rreth 12 milje (20 km) në veri të Slovianskut, dhe kishin pësuar humbje. Ai tha se kishte pasur sulme të tjera ajrore kundër Slovianskut. Qyteti ndodhet më shumë se 300 milje në lindje të kryeqytetit Kiev, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Më në lindje, Shtabi i Përgjithshëm tha se forcat ruse ishin përpjekur të sulmonin dy distrikte (Bilohorivka dhe Mykolaivka), të cilat, nëse humbasin nga ukrainasit, do ta vinin qytetin e Severodonetsk në rrezik rrethimi.

“Armiku pësoi humbje të konsiderueshme në fuqi punëtore dhe pajisje,” tha ushtria.

Autoritetet lokale raportuan se qyteti i Bakhmut, një pikë linçimi në mbrojtjen e Ukrainës të Donetskut dhe Luhanskut, ishte granatuar sërish. Një fabrikë makinerish bujqësore i ishte djegur, thanë ata.

Luftimet në jug vazhdojnë, me ndryshimin e territorit që kur filloi një kundërofensivë ukrainase një javë më parë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Valon Jaha fitues i garës në Prizren

Story i radhës

Po sikur tamponi të ngecë? Si ta nxjerr jashtë pa dhimbje?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish