Rumania çaktivizon minën e katërt detare në Detin e Zi që nga marsi

Marina e Rumanisë ka çaktivizuar një minë detare që ishte zhvendosur pranë bregut të saj të Detit të Zi, thotë Ministria e Mbrojtjes Kombëtare, përcjell Bota sot.

Minat filluan të lundrojnë në Detin e Zi pasi Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, dhe ekipet e zhytjes ushtarake rumune, bullgare dhe turke kanë çaktivizuar ata që lëvizin në ujërat e tyre.

Ministria tha se marina u alarmua nga një anije mallrash turke për një minë që lëvizte rreth 2.5 milje detare në veri të portit të Detit të Zi të Konstancës, Rumani.

Deti i Zi është thelbësor për transportin e grurit, naftës dhe produkteve të naftës. Ujërat e saj ndahen nga Bullgaria, Rumania, Gjeorgjia, Turqia, Ukraina dhe Rusia.

Mina e çaktivizuar të shtunën ishte e katërta e trajtuar nga ushtria rumune që nga marsi. Që nga fillimi i luftës, Turqia, Rumania, Bullgaria dhe Ukraina kanë shkatërruar afërsisht 40 mina në Detin e Zi perëndimor.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Policia e Kosovës sulmohet me armë zjarri në afërsi të Ujmanit

Story i radhës

Këto janë gënjeshtrat tipike që na thonë zakonisht në parukeri

Të fundit nga