Rubiales refuzoi të dorëhiqej, reagon Tebas: Sjellja e tij është e turpshme

Presidenti i La Ligas, Havier Tebas ka reaguar pas asamblesë të Federatës në të cilën Luis Rubiales refuzoi të jepte dorëheqjen për ngjarjet e ndodhura në finalen e Kupës së Botës për femra. 

“Më duhet ta pranoj se ka qenë shumë e vështirë të shpjegosh atë që ka ndodhur me Luis Rubiales vitet e fundit.

Kam ndjesinë se shumë njerëz, deri më tani, nuk e kanë kuptuar atë që kemi pasur. të jetojmë me organet qeverisëse të futbollit në marrëdhëniet tona me të si president i RFEF.

Gjestet mizogjene, gjuha e neveritshme, fatkeqësia protokollare dhe fyerjet e këtij turpi të fundit global nuk janë befasi dhe kishin paraardhës të qartë që duhet të kishin parandaluar një viktimë të re (i cili nuk duhet të jetë në qendër të vëmendjes).

Fyerjet, arroganca, shantazhet, kërcënimet, spiunazhi dhe persekutimi, duke përdorur organet federale me mashtrim, i vuajmë dhe i kemi denoncuar shumë prej tyre: futbollin profesionist për meshkuj dhe femra, futbollin e mbyllur, klubet e futbollit amator, shoqatat e futbollistëve, kryetarët e shoqatave territoriale. Presidentët e Asamblesë, drejtorët e integritetit, ministra, gjyqtarë, lojtarë…

Lista e grave dhe burrave që janë dëmtuar nga Luis Rubiales ndër vite është shumë e gjatë dhe duhet të marrë fund.

Rubiales është i interesuar të gënjejë dhe të më paraqesë si komplotist për t’u fshehur pas një ekuidistance të rreme dhe për t’u larguar nga skandalet dhe fyerjet e tij. 

Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Edhe nëse truku i papërpunuar i viktimës ka funksionuar shumë herë, këtë herë të vazhdosh të provosh është thjesht qesharake, është e pamundur t’i atribuohet sjellja e tij mizogjene dhe e neveritshme një komploti absurd kur dëmtimi i reputacionit për të gjithë futbollin spanjoll është tashmë i pashmangshëm”, shkruan Tebas në Twitter.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tirana e nis me fitore, goleadë me Sparta Belfastin

Story i radhës

U mori jetën dy turistëve italianë, zbardhet dëshmia e drejtuesit 17-vjeçar

Të fundit nga