Rritje të rasteve me Kovid

Në gusht dhe në shtator është regjistruar rritje e rasteve pozitive me Covid-19. Sipas autoriteteve shëndetësore, situata aktuale vlerësohet si e qëndrueshme dhe rekomandohet një dozë vaksine për pacientët në rrezik, ndërsa simptomat janë dhimbja e fytit, rrjedhja e hundëve dhe dhimbja e kokës. Nga Qendra e Shëndetit Publik thonë se javën e kaluar kanë kryer 18 testime, prej të cilëve 11 prej tyre kanë rezultuar pozitiv.

Autoritetet shëndetësore vërejnë gjithashtu rritje të numrit të të infektuarve, por thonë se situata nuk është shqetësuese. Në gusht, zyrtarisht ishin 112 raste pozitive, në javën e parë të shtatorit, sërish 95. Në qershor dhe korrik, numri i rasteve të regjistruara me Covid-19 ishte përkatësisht 29 dhe 23 pacientë.“Situata epidemiologjike në vend është stabile, dhe në periudhën e fundit (31-36 javë) është vërejtur rritje e numrit të rasteve pozitive, si dhe e përqindjes së testeve pozitive. Në javën e kaluar janë zbuluar 95 raste me COVID-pozitiv në vend, ndërsa përqindja e testeve pozitive është 38,4”, tha kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Aleksandar Petliçkovski.

Muajt ​​para verës, nga ana tjetër, kanë pasur shifra më të larta, sipas buletineve të Institutit të Shëndetit Publik. Në janar janë shënuar 712 raste pozitive, shkurt – 505, mars – 738, prill – 424, ndërsa në maj numri ka rënë në 119.

Që nga fillimi i pandemisë, koronavirusi ka pësuar mutacion dhe një numër i llojeve të reja janë shfaqur. Për momentin, siç tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, globalisht nuk ka asnjë lloj të vetëm që dominon. Një variant me interes është EG. 5 (i quajtur Eris) i cili është në rritje. Ajo javën e kaluar është regjistruar edhe në Serbi ku sipas të dhënave të fundit zyrtare, javën e kaluar janë regjistruar 1.529 raste të reja, që është një rritje në krahasim me javën e kaluar, kur janë regjistruar 964 raste, ndërsa në gusht, në dy javët e fundit, gjithsej 1.276 pacientë të rinj. u infektuan me Covid-19, dhe një pjesë e madhe u infektuan me nënvariantin e ri, omicron.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me virusin korona në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit është 28 dhe janë kryer 306 testime, që do të thotë se përqindja e rezultateve pozitive është 9.1%.

Asnjë pacient nuk ka vdekur me infeksion të konfirmuar me virusin korona. Në spitalet bullgare po trajtohen 189 persona të diagnostikuar me Covid-19, nga të cilët 11 në repartin e terapisë intensive. Aktualisht në Bullgari janë 2234 raste aktive dhe gjithsej 38458 persona kanë humbur betejën me koronavirusin në këtë shtet fqinj që nga fillimi i pandemisë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se në periudhën 30 gusht deri më 12 shtator në vend janë regjistruar një vdekje dhe 67 pacientë me Covid-19. Sipas të dhënave të IKSHPK-së, më pozitiv për virusin ka rezultuar nga grupmosha 50 deri në 59 vjeç (16 raste) dhe nga 60 deri në 69 vjeç (15 raste), ndërsa mosha mesatare e të sapoinfektuarve është 52 vjeç. (koha.mk)

Story i mëparshëm

Kica-Xhelili reagon ndaj akuzave të VV-së për dërgimin e ligjeve në Gjykatën Kushtetuese

Story i radhës

Tramezzani: Arabia Saudite? Nuk mendoj se do të ndalen

Të fundit nga