Rritet numri i viktimave në trazirat e SHBA-së

Policia e Capitolit amerikan konfirmoi vdekjen e një prej oficerëve të tyre të enjten vonë nga dëmtimet e pësuara kur një turmë mbështetësish të Presidentit Donald Trump sulmuan Kapitolin një ditë më parë, raporton CNN, transmeton Gazeta Sinjali.

Policia e Capitolit tha në një deklaratë se oficeri Brian D. Sicknick vdiq rreth orës të enjten “për shkak të dëmtimeve të marra gjatë kryerjes së detyrës”.

Vdekja po hetohet nga dega e vrasjeve e Departamentit të Policisë Metropolitane DC, Policia e Capitolit të SHBA-së dhe partnerët e tyre federalë.

“Oficeri Sicknick ishte duke iu përgjigjur trazirave të Mërkurën, 6 Janar 2021, në Kapitolin e SHBA dhe u plagos ndërsa po përfshihej fizikisht me protestuesit. Ai u kthye në zyrën e tij të divizionit dhe u shemb. Ai u dërgua në një spital lokal ku ai iu nënshtrua tij lëndime”, thuhet në deklaratë.

Sicknick ishte bashkuar me Policinë e Capitolit në korrik 2008 dhe së fundmi shërbeu në Njësinë e Përgjigjeve të Parë të departamentit.

“I gjithë departamenti i USCP-së shpreh simpatitë e tij më të thella për familjen dhe miqtë e oficerit Sicknick për humbjen e tyre, dhe mban zi për humbjen e një miku dhe kolegu”, tha Policia e Capitolit.

Sicknick është personi i pestë që vdes si rezultat i kryengritjes së së mërkurës.

Po ashtu, një grua u qëllua dhe u vra nga Policia e Capitolit ndërsa turma theu ndërtesën dhe tre të tjera pësuan urgjenca mjekësore që rezultuan fatale.

/Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Gjendet një makinë e djegur në Pukë, e kishte marrë me qera një turist i huaj

Ngjarja e ardhëshme

“Edhe mua më ka ftuar tek vila!” Një tjetër ish-konkurrente i del kundër Saimirit!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian