Rritet në 10 numri i personave që humbën jetën në sulmin me raketa në Kabul

Është rritur në 10 numri i personave që kanë humbur jetën në sulmin me raketa në afërsi të lagjes Vezir Ekber Han në të cilin ndodhen misionet dhe ambasadat e huaja në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të “ToloNews”, zv.presidenti Amrullah Saleh në një deklaratë nga Facebooku njoftoi se është rritur në 10 numri i personave që kanë humbur jetën nga sulmi i kryer dje në mëngjes me 23 raketa në kryeqytet.

Ai theksoi se nga sulmi është përcaktuar se 10 persona kanë humbur jetën ndërsa numri i të plagosurve është rritur në 51 dhe se ngjarja do të hetohet gjerësisht.

Ndërkohë talebanët kanë hedhur poshtë pretendimet se sulmet janë kryer nga ata.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme të Afganistanit, Tariq Aryan ka ndarë informacionin se terroristët i kishin vendosur raketat nëpër kamionë të vegjël dhe më pas i lëshuan në qytet.

Njëra nga 23 raketat e lëshuara në Kabul, ra në ndërtesën e ambasadës së Iranit në Kabul duke shkaktuar dëme në ndërtesë.. .

Ngjarja paraprake

Situatë kaotike tek “Shefqet Ndroqi”, ambulancat qëndrojnë para spitalit me pacientë

Ngjarja e ardhëshme

Bejta: Më 22 nëntor u tubuan njerëzit e ndritur për arritjen e një qëllimi të madh

të fundit nga