Rreth 9 mijë njerëz mund të largohen nëse armëpushimi qëndron

Nënkryetari i bashkisë së Mariupolit, Serhiy Orlov, tha të shtunën më 5 mars se deri në 9 mijë qytetarë ukrainas mund të largohen nëse armëpushimi qëndron.

“Negociatat e armëpushimit vazhduan gjatë natës”, tha Orlov për BBC.

“Ne filluam menjëherë procedurën tonë për të provuar të evakuojmë njerëzit. Kemi rregulluar 50 autobusë dhe mendojmë se 5-6000 njerëz mund të dalin me autobus për në Zaporizhja. Besojmë se njerëzit mund të largohen edhe me makinë private”, tha ai.

“Ne mendojmë se gjithsej 7mijë deri në 9 mijë njerëz mund të ikin me autobus dhe me makinë private, nëse armëpushimi qëndron. Nuk ka trena që qarkullojnë sepse infrastruktura hekurudhore është shkatërruar nga trupat ruse”, shtoi ai.

Orlov tha se nuk kanë garanci nga pala ruse se armëpushimi do të vazhdojë edhe nesër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dua Lipa risjell momentin viral në turneun e saj

Story i radhës

Pse Putin vazhdon të flasë për Kosovën?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish