Rreth 450 vajza migrante të pashoqëruara largohen nga strehimorja në Houston

Rreth 450 vajza migrante të pashoqëruara, të moshave 13 deri 17 vjeç, u zhvendosën papritmas nga një objekt strehimi në Houston – më pak se tre javë pasi u hap.

Autoritetet kanë qenë kryesisht goxha të mbyllura, thonë raportet – por një avokat i emigrantëve pretendon se ishte për shkak të një incidenti që ndodhi të premten.

Ambulancat dhe automjetet e zbatimit të ligjit u panë të premten në mbrëmje jashtë objektit, i cili ndodhet pranë Aeroportit Ndërkombëtar Bush, tha avokati për Associated Press, duke cituar informacionin që ai tha se mori nga një punonjës i grupit që drejton, raporton foxnews.

Pastaj të shtunën në mëngjes, autobusët mbërritën për të transportuar vajzat, thanë raporte të tjera.

Houston Chronicle raportoi të shtunën se mbyllja ndodhi pas raportimit në lidhje me grumbullimin në institucion – dhe se një punonjës i rritur nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të SBA-së (HHS) kishte vdekur atje.

Vajzat në objektin e Houstonit kishin qenë atje që nga 1 prilli. Vendi u quajt një qendra strehimore emergjente për fëmijë të pashoqëruar dhe udhëheqej nga Shoqata Kombëtare e Kishave të Krishtera (NACC).

Ngjarja paraprake

Christian Bale shihet me kokën e rruar teksa shijon një ditë në Sidnej

Ngjarja e ardhëshme

Rama: Më pagëzuan ortodoks natën me një prift pa i thënë prindërve, emrin e kam Paulin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian