Rreth 10 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë deri më tani, thotë Kievi

Ukraina thotë se rreth 10 mijë ushtarë të vendit kanë vdekur në luftë që nga fillimi i pushtimit rus në fund të shkurtit.

Sipas medieve të huaja, këshilltari presidencial, Oleksiy Arestovych dhe detajet në një intervistë në mediet sociale, kur u pyet se sa trupa kishte humbur Ukraina në 100 ditët e para të luftës –domethënë deri më 3 qershor.

Ukraina thotë se po humbet rreth 100 ushtarë çdo ditë në luftime, me qindra të tjerë të plagosur.

Arestovych tha se humbjet e Rusisë ishin disa herë më të mëdha. Qeveria ukrainase thotë se më shumë se 30 mijë trupa ruse kanë vdekur. Megjithatë vlerësimi i inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar është më i ulët – më shumë se 15 mijë.

Autoritetet ruse nuk kanë dhënë asnjë shifër zyrtare për humbjet e tyre të luftës në Ukrainë që nga 25 marsi, kur thanë se 1,351 ushtarë dhe oficerë kishin vdekur.

BBC Russian ka konfirmuar vdekjen e 3,502 ushtarëve rusë – por kjo mbulon vetëm ata që janë emëruar dhe varrosur në varreza.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kida në një lidhje dashurie? Ja kush është djali misterioz që i ka rrëmbyer zemrën artistes

Story i radhës

“Foltorja” dhe shkrimi im “Rënia e PD-së erdhën natyrshëm, vetëm për meritat e saj” (8 Nentor 2013)

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish