Rrëfimi tronditës i ukrainasit: U varrosa i gjallë për të shpëtuar nga rusët – publikohet videoja që tregon çdo gjë

Një ukrainas thotë se u torturua nga ushtarët rusë, u qëllua në fytyrë dhe u varros i gjallë

Mykola Kulichenko përpiqet të rrëfejë një përrallë që nuk duhet të ishte gjallë për ta treguar.

Por ky burrë ukrainas beson se ai u lejua të mashtrojë vdekjen, në mënyrë që të mund të flasë për të gjithë ata që nuk munde, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Në anë të një rruge të largët në rajonin verior të Chernihiv të Ukrainës, Mykola tregon varrin e pashënuar në të cilin ai dhe dy vëllezërit e tij u varrosën tre javë e gjysmë pas fillimit të luftës, në tokën e pushtuar nga forcat ruse.

Të tre ishin qëlluar; ishte i vetmi që mbijetoi.

Është si të ringjallesh”, tha Mykola, 33 vjeç, për CNN.

Deri më 18 mars, jeta për familjen Kulichenko kishte ndryshuar pak pavarësisht se rusët pushtuan fshatin e tyre Dovzhyk që nga fillimi i luftës. Më pas, kur një kolonë ruse u bombardua, ushtarët rusë filluan të kërkonin përgjegjësit. Ata arritën në shtëpinë me dërrasa druri ku Mykola jetonte me dy vëllezërit e tij, Yevhen dhe Dmytro së bashku me motrën e tyre, Iryna e cila ende nuk e ka falur veten që nuk ishte në shtëpi atë ditë.

Tre ushtarë u thanë vëllezërve të gjunjëzoheshin në oborrin e përparmë derisa ata kontrollonin shtëpinë duke kërkuar ndonjë gjë që do t’i lidhte me kolonën e bombarduar, tha Mykola.

Sipas Mykola, pasi gjetën medaljet ushtarake që zotëronte gjyshi i tyre dhe një çantë ushtarake që i përkiste 30-vjeçarit Yevhen, i cili kishte qenë parashutist, ushtarët ishin të bindur se kishin diçka për të fshehur.

Mykola, Yevhen dhe Dmytro u dërguannë një bodrum ku u morën në pyetje për tre ditë, tha ai. Mykola vazhdoi të shpresonte se rusët do t’i lironin, por në ditën e katërt, tha ai, humori i tyre ndryshoi.

Më rrahën gjithë trupin me një shufër metalike dhe më futën tytën e armës brenda në gojë”, tha ai.

Së bashku me vëllezërit e tij, Mykola u torturua derisa humbi ndjenjat. Ai thotë se ata ishin të lidhur me sytë, duart dhe këmbët e tyre të lidhura me shirit dhe u çuan me një automjet ushtarak nga pesë ushtarë rusë në një ngastër toke të shkretë. Ata u gjunjëzuan, me sy të lidhur, derisau hap një gropë, tha Mykola.

Fillimisht, tha ai, dëgjoi një të shtënë pas tij dhe 36-vjeçari Dmytro, më i madhi nga të tre, ra në tokë. Më pas, ai ndjeu Yevhen, më i riu, që i ra pranë.

“Po mendoja se unë isha i radhës,” tha ai. Por plumbi ka hyrë në faqe të Mykolës dhe ka dalë pranë veshit të tij të djathtë. Ai e dinte se shpresa e tij e vetme për të mbijetuar ishte të luante i vdekur.

Ushtarët i hodhën trupat e vëllezërve në gropë, i mbuluan me dhe dhe u larguan, sipas Mykola. Ai nuk mund të thotë se sa kohë u varros i gjallë, vetëm se me duart dhe këmbët ende të lidhura, ai disi ia doli të dilte nga poshtë kufomës së vëllait të tij të madh dhe të kthehej në tokën e të gjallëve.

E kisha të vështirë të merrja frymë, pasi Dima (Dmytro) ishte shtrirë mbi mua, por duke përdorur krahët dhe gjunjët, munda ta shtyja vëllanë tim të madh në anë të gropës dhe më pas u ngjita jashtë. “

Image

Vëllezërit ukrainas

Në errësirë, ai u lëkund nëpër fusha për në shtëpinë më të afërt, ku një grua e mori brenda dhe u kujdes për të brenda natës para se të arrinte të kthehej te motra e tij, e cila kishte pritur me padurim për ditë të tëra në shtëpinë e babait të tyre.

U ktheva në shtëpi dhe ishte Mykola. I shikova sytë dhe e pyeta ku janë të tjerët? Ai tha se nuk ka të tjerë,” kujton Irynën duke qarë.

Mykola thotë se është një mrekulli që ai mbijetoi. Plagët në faqe dhe pas veshit i duken edhe sot.

Isha me fat… dhe tani më duhet të vazhdoj të jetoj”, tha ai. “Kjo histori duhet të dëgjohet nga të gjithë, jo vetëm në Ukrainë, por në mbarë botën, sepse këto lloj gjërash po ndodhin dhe kjo është vetëm një në një miliard.

Një hetim për krimet e luftës është hapur tani nga zyra e prokurorit të rajonit Chernihiv. Hetuesit konfirmuan për CNN se duart dhe këmbët e vëllezërve ishin të lidhur dhe atyre u kishin lidhur sytë. Në të gjithë Ukrainën, sipas autoriteteve lokale, deri më tani janë regjistruar më shumë se 11,600 krime të dyshuara lufte. CNN kontaktoi gjithashtu Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë, por nuk mori asnjë përgjigje./BOTASOT

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Qindra ushtarë ukrainas po evakuohen nga fabrika e çelikut Azovstal pas disa javësh rezistencë

Story i radhës

Një orë vrap apo ecje, shton shtatë orë jetë

Të fundit nga