Ronaldo shënon, ndërsa Messi jo; në Spanjë shpjegojnë pse po ndodh kjo

Në Spanjë shpjegojnë fillimin e vështirë të Mesit, i cili ka shënuar vetëm një gol me penallti në La Liga në gjashtë ndeshje. CR7 në Itali gëzon një liri më të madhe dhe këtë e tregoi goli kundër Spezia, i shënuar tre minuta pas hyrjes në fushë.

Përplasja e parë midis Ronaldos dhe Messit nuk u zhvillua për shkak të koronavirusit, i cili e la CR7 jashtë loje. Në pritje dhe duke shpresuar t’i shohim ata duke luajtur kundër njëri-tjetrit në nmdeshjen e kthimit të Champions-it, më 8 dhjetor në Barcelonë, ??Ronaldo u kthye në fushë me gola ndaj Spezia, ndërsa Messi vazhdon të luftojë për të gjetur rrugën e rrjetës.

Sipas “Mundo Deportivo”, një gazetë sportive shumë afër Barçës, shpjegimi qëndron në faktin se “Pleshti” është shumë më i fokusuar se CR7. Si dëshmi në favor të kësaj teze, “Mundo Deportivo” publikon një foto të dyfishtë të marrë nga profili i Twitter-it “Messi10_rey”, në të cilën, në njërën anë është argjentinasi, i “burgosur” nga tre mbrojtës; në anën tjetër është Ronaldo, i cili ka një liri kundër Spezia.

Në realitet, sidoqoftë, ka qenë gjithmonë saktësisht e kundërta. Në Spanjë, skuadrat mbyllen shumë më pak sesa në kampionatin italian, prandaj jeta për sulmuesit e La Liga-s është shumë më e lehtë. Për Messin, megjithatë, mungesa e golave ??ka filluar të jetë një problem. Në La Liga ai gjithmonë ka luajtur deri më tani, por në gjashtë ndeshje ka shënuar vetëm një gol, me penallti. Janë pesë ndeshje që ai nuk shënon.

Në katër ndeshje nuk ka dhënë as asist, ndërsa në dy të fundit u ndëshkua me kartonë tyë verdhë. Një shenjë e nervozizmit në rritje. Ky është fillimi i tij më i keq në 13 vitet e fundit. Në Ligën e Kampionëve shkoi më mirë: atje ka shënuar dy gola, njërin prej të cilëve kundër Juves me penallti.

Nga ana tjetër, Ronaldo, tashmë ka 5 gola në kampionat, edhe pse ka luajtur vetëm tri ndeshje. Sipas “Mundo Deportivo”, e gjitha kjo shpjegohet thjesht nga ndryshimi në vëmendjen e rezervuar nga kundërshtarët ndaj dy fenomenëve. Messi në moshën 33 vjeç nuk do të kishte më shpejtësinë që do ta lejonte atë të driblonte tre ose katër kundërshtarë. Ndeshja e Ligës së Kampionëve midis Barçës dhe Juventusit në “Camp Nou” është planifikuar për më 8 dhjetor dhe këtë herë Ronaldo nuk dëshiron ta humbasë atë.

Ngjarja paraprake

S’ka masa të reja kundër ndotjes së ajrit

Ngjarja e ardhëshme

Horoskopi mujor, Meri Gjini tregon çfarë kanë rezervuar yjet për nëntorin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian