RMV/ Prej nesër 150 shtretër shtesë në klinikat interne

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, në konferencë për shtyp informoi rreth gjendjes me pandeminë, kapacitetet spitalore, si dhe organizimin e punës në Qendrat Klinike.

Ai tha se javëve të fundit virusi ka marrë hov në vendin tonë, por poashtu edhe në vendet e rajonit dhe Evropë.Filipçe informoi se prej nesër do të vendosen në dispozicion 150 shtretër shtesë në klinikat interne, si dhe do të ketë 500 termine shtesë për testim në baza ditore.

“Duke pasur parasysh mbushjen e shpejtë të ambienteve spitalore, ne kemi aktivizuar planin tonë për të siguruar pajisje shtesë dhe tani praktikisht e gjithë ndërtesa e klinikës interne do të synohet për trajtimin e pacientëve me COVID. Në këtë moment, kapacitetet e Klinikës së Sëmundjeve Infektive janë përmbushur plotësisht, spitali modular, institucioni Qendra për Sëmundjet e Mushkërive është vënë në veprim, këtu ka akoma kapacitete, por duke parë fluksin dhe presionin, ky plan u aktivizua për klinikat e brendshme nga katet përdhese ku janë klinikat për dermatologji dhe neurologji, më tej sipër ku janë klinikat për gastroenterohepatologji, reumatologji dhe nefrologji, këtu kemi pjesën për dializë, dhe në aktin tjetër klinikat për otorinolaringologji dhe sëmundjet e syve”, tha Filipçe.

Ai gjithashtu shtoi se mjekët dhe motrat medicinale janë të përgatitur për të punuar në të gjitha spitalet dhe departamentet.

Ngjarja paraprake

12 viktima dhe 728 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ngjarja e ardhëshme

Reagon menaxheri i Ermal Krasniqit: Asistuesi më i mirë në Superligë nuk ftohet te Kosova U21

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian