Rishfaqet “Admirali Makarov”/ Mega-anija luftarake ruse u pa në Detin e Zi

125 metra e gjatë, hapësirë ​​për 180 anëtarë të ekuipazhit dhe helikopterin e vet. Përmasat e luftanijes ruse “Admiral Makarov” janë mbresëlënëse.

Në fillim të marsit, anija u përfshi në granatimet e qytetit port ukrainas të Odessa – dhe më pas u zhduk nga radarët pa lënë gjurmë. Që atëherë, thashethemet kanë vazhduar se fregata mund të ishte dëmtuar rëndë apo edhe mbytur në një sulm nga Ukraina – ngjashëm me “Moskva-n”, anijen kryesore të Rusisë, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Mbrojtja pranë Krimesë

Por tani “Admirali Makarov” është rishfaqur, raporton eksperti detar amerikan HI Sutton. Ai vlerësoi imazhet aktuale satelitore. Sutton më pas identifikoi të paktën 13 anije luftarake ruse aktualisht në Detin e Zi.

Shumica e anijeve ndodhen pranë gadishullit të Krimesë të aneksuar nga Rusia. Atje ata mbrohen nga sulmet e drejtpërdrejta të Ukrainës nga raketat kundërajrore dhe avionët luftarakë rusë. “Admiral Makarow”, një nga objektivat kryesore për sulm, ndodhet gjithashtu i sigurt pranë bregut.

Megjithatë, dy anije janë në afërsi të ishullit të gjarpërinjve. Ishulli është aktualisht shumë i kontestuar për arsye strategjike. Sipas Sutton, si një anije zbarkimi ashtu edhe një varkë e paidentifikuar janë afër ishullit.

Më shumë varka në Detin e Zi?

Atje varkat janë më pak të mbrojtura nga sulmet ukrainase. Sipas Sutton, ushtria ukrainase mund të përdorë dronët vdekjeprurës TB-2 për të çaktivizuar anijet.

Sipas ekspertit detar, mund të ketë edhe më shumë anije të ushtrisë ruse në Detin e Zi. Edhe pse flota është ende shumë e fortë, Kremlini është bërë më i kujdesshëm pas humbjes së “Moskva”. Presidenti rus Vladimir Putin  heziton të përdorë anijet nga frika se ato mund të rrëzohen.

Në ditët e fundit, Ukraina ka njoftuar disa sulme të suksesshme kundër anijeve ruse. Tre anije zbarkimi ruse dhe pesë varka patrullimi ose u dëmtuan rëndë ose madje u mbytën. (zis)

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lirohet këngëtarja Elsa Lila?

Story i radhës

Ministrja gjermane: Po përballemi me krizën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore

Të fundit nga