Rishfaqen flamingot në Pogradec; shpendët e rrallë rikthehen pas disa vitesh

Në ujërat e Liqenit të Pogradecit janë rishfaqur flamingot.

Pas gjashtë vitesh mungesë Flamingot janë shfaqur sërish në liqen, dukuri jo e zakonshme kjo pasi zakonisht qëndrojnë në laguna siç është ajo e Nartës apo Karavastasë.

Prania e këtij shpendi, sipas specialistëve, lidhet me tërheqjen e ujërave të liqenit, duke krijuar kushte të favorshme për qëndrim të përkohshëm.

Nëse vitet e tjera janë parë në Pogradec më shumë se 20 flamingo, këto ditë janë konstatuar vetëm katër shpend të tillë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Salah ka vendosur se ku do të luajë në fund të sezonit

Story i radhës

Pique dhe lamtumira nga futbolli

Të fundit nga