Rinisja e planifikuar e marrëdhënieve

BE po përgatit një rinisje gjithëpërfshirëse të marrëdhënieve me SHBA nën Presidentin e ri Joe Biden. Ndryshimi i qeverisë në Shtëpinë e Bardhë është “një mundësi për BE të rinovojë partneritetin e saj strategjik me SHBA dhe ta mbushë atë me jetë të re”, tha Presidenti i Këshillit Charles Michel në një dokument diskutimi në përgatitje të samitit të BE javën e ardhshme.

Në dokument,

Michel përmend pesë fusha në të cilat BE mund t’i ofrojë Uashingtonit bashkëpunim: pandemia e koronës, rimëkëmbja ekonomike, lufta kundër ndryshimit të klimës, mbrojtja e multilateralizmit dhe vlerave të përbashkëta dhe promovimi i paqes dhe sigurisë.

 Në samitin e 10 dhe 11 dhjetorit, Mishel dëshiron një marrëveshje mbi “përparësitë konkrete” mbi të cilat BE kërkon koordinim më të madh me Uashingtonin.

Në detaje, Michel propozon një bashkëpunim mbi sigurimin global të vaksinave kundër koronavirusit. Në sektorin ekonomik, BE duhet të paraqesë “një propozim konstruktiv për një agjendë pozitive tregtare” që përfshin heqjen e tarifave ndëshkuese nga epoka e Presidentit të SHBA Donald Trump. Punimi gjithashtu përmend një qasje të përbashkët ndaj rregullave për ekonominë dixhitale.

Në rastin e ndryshimit të klimës, qëllimi duhet të jetë arritja e një marrëveshje “sa më shpejt të jetë e mundur” për një kalendar për neutralitetin e klimës, për të cilin BE po përpiqet deri në vitin 2050. Michel gjithashtu dëshiron të diskutojë planet e BE për një taksë kufiri CO2, e cila duhet të parandalojë që mallrat nga vendet me standarde të ulëta mjedisore, të shtrembërojnë konkurrencën.

Kina do të jetë një temë e madhe

Në bashkëpunimin ndërkombëtar, Michel propozon promovimin e përbashkët të të drejtave të njeriut, demokracisë, sundimit të ligjit dhe forcimin e nismave të çarmatimit. BE duhet gjithashtu të veprojë në Uashington në mënyrë që qeveria e re të heqë sanksionet kundër gjykatës penale ndërkombëtare.

Michel sheh një fokus për të dy palët në marrëdhëniet me Kinën. Kjo është ajo ku BE dhe SHBA duhet të punojnë së bashku për të adresuar shqetësimet e tyre të biznesit, të drejtave të njeriut dhe të sigurisë.

Qëllimi është që të ketë “një debat strategjik” mbi marrëdhëniet e ardhshme me Shtetet e Bashkuara në takimin e krerëve të shteteve dhe qeverive në 10 dhe 11 Dhjetor, i tha gazetës një përfaqësues i BE. Në përgatitje, punimi do të diskutohet së pari të hënën nga ambasadorët e BE të 27 vendeve anëtare. Mishel do të zhvillojë bisedime me të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive mbi këtë temë përpara samitit.

Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen tashmë ka shprehur shpresë. Biden ishte “zotuar tashmë për forcimin e bashkëpunimit shumëpalësh”, tha ajo në mes të nëntorit. Ajo po shpreson për “vrull të ri” nga Biden në luftën e përbashkët kundër pandemisë së koronës dhe krizës së klimës. Von der Leyen pa një nevojë për të ndjekur bashkëpunimin e përbashkët për sigurinë shëndetësore – jo vetëm në lidhje me krizën aktuale të Coronës. “Deri më tani, SHBA nuk kanë dashur të përfshihen në këtë çështje,” tha ajo. “Shpresoj shumë, që kjo të ndryshojë nën presidentin e sapo zgjedhur.”

Trazirat midis SHBA dhe Evropës nuk janë shkaktuar vetëm nga Trump. Pritet gjerësisht që Biden, gjithashtu, të insistojë që evropianët të shpenzojnë më shumë në mbrojtje. Presidenti i ri ka të ngjarë të përpiqet të mbrojë ekonominë e brendshme më fort – e cila mund të çojë në konflikte me BE, për shembull për çështjet doganore.

Ngjarja paraprake

VMRO-DPMNE: Zaev ka tradhtuar kombin

Ngjarja e ardhëshme

Shpallet pretenca/ Ja sa vite burg kërkon SPAK për ish-anëtarin e KPA

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian