Rihapje kazinosh? Rama sqaron prerë se kush do të licencohet

Kryeministri Edi Rama përgënjeshtroi prerazi mundësinë për rihapjen e kazinove në vend.

Nga konferenca e sotme për mediat, ai tha se nuk ka asnjë rihapje të bixhozit në Shqipëri, por se është hapur vetëm një procedurë specifike, e cila lidhet me përfundimin e afatit të licencës së të vetmes kazino që ka qenë prej shumë e shumë vitesh në mes të Tiranës, dhe duke pritur cilindo që të bëjë ofertë në një zonë të caktuar, siç është përcaktuar.

“Janë vetëm kufijtë e një perimetri, nuk do të hapen kazino! Në ligjin ekzistues, përcaktohet e drejta e kazinove në struktura me 5 yje, apo në zona të veçanta për zhvillim apo për turistët, gjë që nuk e kemi ushtruar masivisht dhe nuk do ta shtrojmë masivisht. Nuk ka hapje kazinosh. Në hotelet me 5 yje po”, u shpreh Rama.

Ai tha se licencë për kazino në rast kërkese, do marrin vetëm brandet ndërkombëtare.

Sipas tij, zërat për rihapje kazinosh janë “komplet fake news”

Ngjarja paraprake

Shifrat në Itali: Mbi 1600 raste të reja dhe 24 viktima nga koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Ngjarja e ardhëshme

OKB dërgoi 17 maunë me ndihma në Idlib

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian