Revista amerikane: Trump po merr kredi për përfundimin e luftës në Kosovë që përfundoi në 1999

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se
ndërmjetësoi për t’i dhënë fund konfliktit të dhunshëm midis Serbisë dhe
Kosovës, edhe pse Lufta e Kosovës përfundoi më shumë se dy dekada më parë. Kjo
sipas revistës së njohur amerikane, Forbes është një pretendim i çuditshëm dhe
i pasaktë se si presidenti shikon të shpallë aftësitë e tij për të bërë
marrëveshje në javën e fundit të fushatës, transmeton Gazeta Sinjali.

Gjatë një tubimi në
Nebraska të martën, Trump pretendoi se Serbia dhe Kosova kishin luftuar për
shekuj me radhë, por ky konflikt i përgjakshëm gjoja përfundoi pasi Trump u tha
udhëheqësve të dy vendeve se nuk ishte i gatshëm të bënte ndonjë marrëveshje
tregtare deri sa ata të bien dakord të ndalonin vrasjen e njëri-tjetrit, kjo
sipas revistës është manovra e suksesshme që presidenti parashikoi se do të
“shpëtojë shumë jetë”.

Trump bëri një
pretendim pothuajse identik të Dielën, duke i thënë një turme në New Hampshire
se ai ndërmjetësoi një marrëveshje paqësore Serbi-Kosovë që ndërpreu gjakun dhe
përfundoi me “përqafimet dhe puthjet” e liderëve të dy vendeve në
Shtëpinë e Bardhë këtë vit.

“Në të vërtetë, lufta
brutale 16-mujore midis Serbisë dhe grupeve etnike shqiptare në Kosovë – e cila
ishte një rajon i Serbisë në atë kohë – përfundoi në 1999, dhe ndërsa tensionet
dhe dhuna e shpërndarë vazhduan në shekullin 21, është e pasaktë të sugjeroni
të dy vendet po “luftonin” direkt me njëri-tjetrin”, sipas Forbes.

Tutje thuhet se Trump
ndihmoi në negocimin e një marrëveshje për normalizimin ekonomik midis Kosovës
dhe Serbisë këtë vit, por ajo marrëveshje kryesisht përfshinte lidhje ekonomike
dhe transporti, por ajo nuk zgjidhi çështje më të ashpra gjeopolitike si
refuzimi i Serbisë për të njohur Kosovën që kur vendi shpalli pavarësinë e saj
në 2008.

“Unë mendoj se
ata do të luftonin për 400 vjet, nëse doni të dini të vërtetën. Por ata do të
luftonin për një kohë të gjatë, ”tha Trump të martën. “Ata duan të bëjnë
një marrëveshje, papritmas dy muaj më parë, [udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës]
janë në Zyrën Ovale duke përqafuar dhe puthur”, tha tutje ai.

“Por pretendimi i
Trump se ai zgjidhi një konflikt të dhunshëm të shekullit 20 në Kosovë është më
vështirë të kuptohet”, sipas revistës botërore.

Trump vendosi
marrëveshjen e tij ekonomike Serbi-Kosovë si një dallim kryesor midis tij dhe
sfiduesit demokrat, Joe Biden, duke sugjeruar që Biden nuk ka qëndrueshmëri për
ato negociata.

“Ironikisht, Biden ishte i përfshirë drejtpërdrejt në përgjigjen e SHBA ndaj Luftës së Kosovës. Si senator i Sh.B.A, ai mbështeti sulmet ajrore të NATO-s kundër Serbisë në 1999, një masë e diskutueshme shpesh e kredituar si ndihmë për t’i dhënë fund luftimeve dhe spastrimit etnik në Kosovë”, përfundon Forbes. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Paralajmërohen subvencione për panelet diellore fotovoltaike

Ngjarja e ardhëshme

Ana ia thotë troç Beratit: Ti je gay zemra ime…/ Kundërpërgjigjet djali: Më fto një natë dhe…

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian