Republikanët do të dëshironin ta shihnin Trumpin në inaugurimin e Bidenit si president i SHBA-së

Kur presidenti, Donald Trump humbi zgjedhjet e këtij viti nga Joe Biden, pothuajse askush përreth tij nuk tha se mund ta shikonin kandidatin të merrte pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij.

Imazhi mbetet i papranueshëm për një president, i cili nuk do të pranojë kurrë dhe tha të dielën se asgjë nuk do ta bindte atë që humbi, raporton cnn.

Megjithatë, republikanët dhe ndihmësit e tij po e inkurajojnë atë që të paktën të marrë në konsideratë pjesëmarrjen në betimin e Bidenit, duke shpresuar se prania e tij do të reflektojë mirë në karakterin e tij dhe do të ndihmojë në ruajtjen e ndikimit në të ardhmen, por gjithashtu të bindë amerikanët që zgjedhjet ishin të drejta.

“Shpresoj që Presidenti të jetë atje në Ditën e Përurimit”, tha senatori republikan i Misurit, Roy Blunt, i cili është përgjegjës për mbikëqyrjen e inaugurimit të janarit.

Blunt, i cili nuk pranoi ta quante Bidenin president të zgjedhur, përsëri tha se ishte “e mundshme” që ish-nënpresidenti të betohej më 20 janar. 

Ngjarja paraprake

Lajm i mirë për Atleticon para ndeshjes me Bayernin, ylli i skuadrës rikthehet në stërvitje

Ngjarja e ardhëshme

“Duan të largohen”/ Anketa: Rritet papunësia dhe pesimizmi tek të rinjtë në Shqipëri

të fundit nga

Tërmet në Tokio

Një tërmet me fuqi gjashtë ballë të shkallës Rihter goditi sonte bregdetin

AlbanianEnglishMacedonian