Rekord zjarre mes thatësirës në Ishullin e Madh të Hawaiit

Zjarrfikësit kanë marrë më shumë kontroll mbi një zjarr në Hawaii që detyroi mijëra njerëz të evakuoheshin gjatë fundjavës dhe shkatërruan të paktën dy shtëpi në Ishullin e Madh, por zyrtarët paralajmëruan se erërat e forta të hënën mund të rrisin përsëri rrezikun, raporton AP.

Autoritetet hoqën urdhrat e evakuimit të dielën në mbrëmje, por paralajmëruan se ato mund të rivendosen në çdo kohë dhe se njerëzit duhet të jenë gati të largohen.

“Ky është zjarri më i madh që kemi pasur këtu në Qarkun Hawaii,” tha Cyrus Johnasen, drejtor i komunikimit për Kryebashkiakun e Big Island, Mitch Roth, për zjarrin më shumë se 160 kilometra katrorë. “Ne do të donim që njerëzit të ndiheshin të sigurt, por të mos harronin se kjo është një urgjencë.”

Zjarret në Hawaii janë ndryshe, shumë nga ato që digjen në Perëndimin e SHBA. Ata priren të shpërthejnë në kullota të mëdha në anët e thata të ishujve dhe në përgjithësi janë shumë më të vegjël se zjarret në kontinent.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

6 cisterna janë nisur drejt Koçanit për të shuar zjarrin

Ngjarja e ardhëshme

Shkencëtarët britanikë: Koronavirusi mund të jetë më vdekjeprurës sesa MERS-i, andaj vaksinohuni

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian